Nem egyértelműen pozitív a visszhangja a nemzetgazdasági miniszter legújabb, adózással kapcsolatos felvetéseinek. Matolcsy György a Heti Válasz legfrissebb számában megjelent cikkében a kormány adózással kapcsolatos alapelvei között említi a fogyasztási-forgalmi adók emelését is. „Jobb volna öt áfakulcs – 5, 15, 20, 25, 30 százalékkal –, de az Unió még nem engedi”. (A kormány egyszer már felvetette egy 35 százalékos „luxusáfakulcs” bevezetését, de az Európai Bizottság ennek nem adott zöld jelzést.)
A jövedelmek adóztatásának területén ugyanakkor „haladunk az alacsony és arányos adóterhelés felé: 2013-tól már valóban egykulcsos lesz az arányos jövedelemadó” – írja a miniszter, majd egy kissé nehezen értelmezhető passzusban ennél tovább is megy, „egy ötkulcsos, élőmunkát terhelő adózás felé, ami elismeri a magyar munkaerő kínálati és keresleti egyenlőtlenségeit. A 100 százalékos általános kulcs mellett van már 50 százalékos (a közszférából kilépők esetén 1 évre, illetve kétszer 4 órás női munka esetén) és 0 kulcsunk (rehabilitációs kártyával rendelkezők és start munkások), de még szükségünk lesz egy 75 és egy 25 százalékos kulcsra is.”
A Minisztérium titkársága a Portfolio.hu kérdésére válaszolva közölte a megfejtést: „a 100 százalék természetesen a 27 százalékos szociális hozzájárulási adóval egyenlő”. A pénzügyi tranzakciókat is megadóztatná Matolcsy György, elvégre „a pénzügyi rendszerben nincs forgalmi adó, miközben az adózás súlypontját áthelyezzük a forgalomra és a fogyasztásra”.
Már a jelenlegi felső áfakulcs is a legmagasabb az Európai Unióban, a további emelésre a befektetők minden bizonnyal negatívan reagálnának – mondta el a Világgazdaságnak Tóth Gyula, az UniCredit bécsi elemzője. Az áfa ugyan „fájdalommentesebben” emelhető, mint a személyi jövedelemadó, de a beruházásokat minden bizonnyal visszafogná egy ilyen lépés – magyarázta a régiós stratéga, aki szerint a Tobin-adó bevezetésével is indokolt az óvatosság. Ha ugyanis Magyarország – például – Ausztria, Csehország és Lengyelország előtt hoz ilyen döntést, az a BÉT-re végzetes hatást gyakorolhat, Bécs, Prága és Varsó ugyanis elszívná a forgalmat Budapestről.
Az elmúlt hónapokban viszonylag keveset szerepelt Matolcsy György szót kért, és teszteli a hangulatot – értékelte a csütörtöki eseményeket Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A szakember rámutatott: az áfa néhány százalékpontos emelése ugyan 100 milliárd forintos nagyságrendben növelné a bevételeket, megoldva ezzel a költségvetés legégetőbb problémáit, de egyúttal az amúgy is magas infláció további emelkedését idézné elő. A kamatpálya kiszámíthatatlanná, a Monetáris Tanács megosztottabbá válna – sorolta Kuti Ákos, aki a Tobin-adó bevezetését szintén elhibázott lépésnek tartaná. A pénzügyi szolgáltatók nagy hányada fiókteleppel van jelen Magyarországon, így nagyon könnyen távozhat. A munkahelyek megszűnése miatt így nem kizárt, hogy nemzetgazdasági szinten a lépés nagyobb kárt okozna, mint amekkora haszon remélhető tőle.
„A miniszter dolgozatát egyelőre inkább egyfajta adózásfilozófiai alapvetésként értelmezem, és nem vonnék le belőle messzemenő gazdaságpolitikai következtetéseket” – mondta el lapunknak Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makroelemzője. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta: a túlzott deficit eljárás keretében a kormánynak április közepére el kell készítenie a konvergenciaprogramot, amelyben inkább strukturális, a kiadásokat csökkentő lépéseknek, nem pedig adóemeléseknek kellene szerepelniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.