BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

WSJ: Orbánt felbátorítja Brüsszel döntése

A The Wall Street Journal amerikai üzleti napilap a brüsszeli magyar tárgyalásokkal és a magyar politika nemzetközi megítélésével foglalkozott, a Financial Times gazdasági napilap pedig a Nabuccoról írt.

Túlságosan felbátoríthatja Orbán Viktor miniszterelnököt s ezért megnehezítheti a valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokat az Európai Bizottság szimbolikus győzelemként értékelt pozitív döntése, amely lehetővé tette az IMF-tárgyalások folytatását - írta az Eurasian Grouop nevű agytröszt elemzőjére, Mujtaba Rahmanra hivatkozva Ian Talley a The Wall Street Journal (WSJ) amerikai napilap.

A Nyugatnak rokonszenvező megértéssel és alázattal kellene szemlélnie Magyarország demokráciáját - írta a WSJ véleményrovatában Kurt Volker, az Egyesült Államok volt NATO-nagykövete, az Arizonai Állami Egyetem professzora, a Johns Hopkins egyetem transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó, washingtoni székhelyű központjának tudományos kutatója.

"A Nyugatnak mély lélegzetet kellene vennie. A demokrácia kísérlet. Folyamat jellegű, állandó kiigazítást igényel. Nem csak egy formája van, és nem egyenes irányban fejlődik" - írta szerző, megjegyezve, hogy ezt az amerikaiak saját tapasztalatból tudják.

Szerinte Magyarország is ebbe a keretbe illeszkedik: "megpróbálja kijavítani a hibákat, közben hibákat követ el, és újra próbálja". Ez a demokrácia természete - figyelmeztetett, és megállapította: a "tökéletesebb unió" pontosan azt jelenti, hogy az unió sohasem tökéletes. Volker felhívta a figyelmet arra, hogy Amerikában is állandóan vitatkoznak a demokrácia alapvető kérdéseiről - megemlítette azt a kérdést, hogy kihívást jelent-e fékek és ellensúlyok rendszerének, ha a "nem választott" bírák hatályon kívül helyezhetik a megválasztott kongresszus törvényeit -, e viták azonban mégsem teszik Amerikát kevéssé demokratikussá.

Kurt Volker hangsúlyozta, hogy ezzel nem kívánja tökéletesnek minősíteni a magyar törvényeket. "További változtatásokra is szükség van", "de el kell ismernünk, hogy Magyarország olyan, mint mi magunk: a küzdelmek a demokrácián belül, nem ellene folynak" - olvasható a kommentárban.

FT: Csapás, hoogy a Mol kiszáll

Csapás a részben EU-támogatással készülő Nabucco-beruházás tekintélyére, hogy a Mol kiszáll a földgázvezeték-programból - írta pénteken a Financial Times. A londoni gazdasági napilap idézte Hernádi Zsoltnak, a magyar olajipari vállalat elnökének és Orbán Viktor miniszterelnöknek a hét eleji nyilatkozatát, amelyek megerősítették a magyar fél kilépését. Christian Dolezal, a konzorcium szóvivője ugyanakkor azt mondta a Financial Timesnak, hogy a Mol lépése nem veszélyezteti a beruházást, a Nabuccónak erős részvényesei vannak, finanszírozása biztosított és jól haladnak a tárgyalások a földgáztermelőkkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.