A brüsszeli testület arra reagált, hogy a dél-amerikai ország baloldali államfője, Evo Morales május 1-jén a munka ünnepe alkalmából bejelentette a szinte 100 százalékban az REE kezén lévő TDE villamosenergia-elosztó cég államosítását. Az erről szóló rendeletet még aznap alá is írta az ország első indián származású elnöke.
A TDE a bolíviai vezetékhálózat 75 százalékát üzemelteti. Részvényeinek 99,94 százalékát 2002-ben vette meg az REE.
A 2006 óta elnöklő Morales nem először használja fel május 1-jét az államosítási tervek bejelentésére: 2006-ban az olajcégek kisajátításának elindítását, 2008-ban az olasz kézen lévő Entel távközlési cég, 2010-ben a francia GDF Suez és a brit Rurelec erőműveinek államosítását jelentette be.
Elemzők szerint a TDE államosításával népszerűségét kívánja javítani a harmadik elnöki ciklusra készülő Morales, miután támogatottsága 40 százalékra esett a 2010 januárjában mért 69 százalékról. A lépést azzal indokolta Morales, hogy a privatizáció óta tulajdonosok mindössze 81 millió dollárt fektettek a villamoshálózat fejlesztésébe, miközben a kormány szerinte 220 millió dollárt invesztált az ágazatba.
Két hete szintén a magántulajdonosok elenyésző beruházási kedvére hivatkozva jelentette be az argentin államfő, hogy államosítják az ország legnagyobb olaj- és gázipari társaságának számító – szintén spanyol cég, a Repsol többségi tulajdonában lévő – YPF céget. Akkor Madrid hevesebben reagált az államosításra: hazarendelte nagykövetét, illetve megtorló kereskedelmi válaszlépéseket, így az argentin biodízel importjának leállítását helyezte kilátásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.