A Nemzetgazdasági Minisztérium tárgyalásokat folytat a Bankszövetséggel az új pénzügyi tranzakciós adóról – írják elemzésükben az Equilor elemzői.
A kormány „szilárd elhatározása, hogy az idei év végével teljes egészében megszünteti az átmeneti jelleggel bevezetett, egyes ágazatokat, így a kiskereskedelmet, a telekommunikációs szektort, illetve az energiaszektort terhelő különadókat, és a lehetőségek függvényében megkezdi a pénzügyi szervezeteket terhelő különadó fokozatos kivezetését” – közölte kedd este az NGM.
A gazdasági tárca szerint a folyamat első lépéseként 2012. december 31-ével megszűnik a biztosítóintézetek különadó-fizetési kötelezettsége, a hitelintézetek pedig a Bankszövetséggel kötött megállapodás értelmében a jövő évtől már legfeljebb csak a jelenlegi adómérték felét fogják fizetni.
„Ezzel egyidejűleg a Nemzetgazdasági Minisztérium egyeztet a Bankszövetséggel arról, hogy hogyan lehetne a gazdaságpolitikai célokhoz jobban illeszkedő olyan adószerkezetet kialakítani, amellyel a pénzügyi intézmények is megfelelő részt vállalnak a közterhekből” – írja az NGM.
Hozzáteszik, a Széll Kálmán Terv 2.0 keretében bevezetésre javasolt adónemek illeszkednek a Kormány azon elképzeléséhez, hogy az adórendszer súlypontja a jövedelmeket terhelő adókról egyre inkább a fogyasztási, forgalmi típusú adókra helyeződjön át.
Az Equilor elemzői hangsúlyozzák, a kormányzat a korábbi tervekkel ellentétben a bankokra és nem az ügyfelekre terhelné a tranzakciós adót. „Az egyelőre kérdéses, hogy a bankok ezt milyen mértékben háríthatnák az ügyfelekre, ez még későbbi jogi szabályozás alapján dőlne el” – teszik hozzá.
Negatív hír a bankok számára, hogy a korábbi hírekkel ellentétben a kormányzat igyekszik rájuk terhelni az új adót. A Széll Kálmán terv 2 alapján 130 és 228 milliárd forint közötti összegre számít a kormányzat a tranzakciós adóból, míg a bankadó 180 milliárd forintról 90 milliárd forintra csökken, mutatnak rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.