A Zöld Párt azzal indított eljárást a német kormány ellen, hogy részleteket követelt a július 1-től felálló állandó EU-mentőmechanizmus, az ESM működésével kapcsolatban. Az Alkotmánybíróság most helyt adott a panasznak és bár a döntés nem lesz hatással az ESM sorsára, a kormánynak a jövőben "megfelelő időben kellő befolyást kell engednie" a parlamentnek a döntéshozatal során.
Miközben a Merkel vezette német kormány igyekszik az adósságválság leküzdését uniós szinten irányítani, a német pártok nagyobb ellenőrizhetőséget és beleszólást követelnek – sikerrel. És bár az Alkotmánybíróság fontolóra vette az érvet, miszerint a nemzeti parlament erőteljesebb bevonása lassítja a folyamatot, Andreas Vosskuhle főbíró az AP tudósítása szerint úgy érvelt: a demokráciának ára van, de a megkurtítása túl magas ár lenne.
A német Alkotmánybíróság korábban már megerősítette a parlament szerepét az EFSF kapcsán, amikor kimondta, hogy a képviselőknek jóvá kell hagyniuk minden, az ideiglenes mentőalappal kapcsolatos döntést. A bíróság egyúttal megkurtította a korábban a döntéshozatalra jogosult parlamenti bizottság jogkörét, amely most már csak bizonyos kötvényvásárlásokról dönthet. A német kormány egyébként tavaly novemberben azzal próbálta meggyőzni a testületet, hogy az ESM nem is uniós téma, ezt az érvelést azonban nem fogadták el, és vélhetően az Alkotmánybíróság az eurókötvényekre vonatkozó EU-kezdeményezést is elutasítja majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.