Szerződésbontással és inkasszójoga érvényesítési szándékának bejelentésével vetett véget a hódmezővásárhelyi önkormányzattal lévő vitájának az E-Star Alternatív Nyrt. Azt mondja, a város több mint 100 millió forinttal adósa a hőszolgáltatáshoz beszerzett gázért és magáért a hőszolgáltatásért, mégsem fizet.
A város címzetes főjegyzője viszont arra hivatkozott tegnap délelőtti közleményében, hogy Hódmezővásárhely 2011. szeptembere óta semmiféle szolgáltatás nem vesz igénybe az E-Star leánycégétől, az RFV Esco Kft-től, mivel ekkor felbontottaa a vele 2006 óta lévő szerződését, az RFV Esco „súlyos szerződésszegése”, lényegében joggal való visszaélés és jogalap nélküli tevékenység miatt. Ezt követően büntetőeljárást is kezdeményezett a cég ellen.
Korsós Ágnes azt is írta, hogy a város a szerződés felmondása után – tehát közel egy éve – saját maga szerzi be a távfűtés során fölhasznált gázt, a hőszolgáltatást pedig az önkormányzati tulajdonú Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. (HVSZ) biztosítja. Ám az E-Start a szerződés jogszerű felmondása és az ügyben indult büntetőeljárás ellenére is számlákat állít ki a városnak, tehát szolgáltatás, vagy teljesítés nélkül. (Hozzátesszük: a város és a cég vitája nem a távfűtéshez, hanem az épületek egyedi, gázalapú hőszolgáltatásához szükséges gázról folyik.)
„A város tavaly ősszel valóban megkísérelte felmondani a szerződésünket, minden jogkövetkezmény nélkül, csakhogy, erre nincs mód” – válaszolt a Világgazdaságnak Soós Csaba, az E-Star elnök-vezérigazgatója. Cége megállapodása ugyanis egy gázévre szólt, azaz júliustól, júliusig. Az RFV Esco egyébként nem csak a fűtéshez szükséges gázt szállította – amelyet a Főtávtól vásárolt –, hanem a cég tulajdonában vannak azok a gázkazánok is, amelyekkel a hőt szolgáltatta, vagyis a szállított gázért és a hőszolgáltatásért egyszerre várja a pénzt.
Ádok János, a HVSZ igazgatósági elnöke az ügyben nem kívánt nyilatkozni lapunknak, mondván a HVSZ elsősorban 2725 lakás távhő- és melegvíz ellátásért felel, mellette 300-400 lakásegyenértéknyi intézményéért, és szolgáltat termálvizet is. Mégis kiderült, ki látta el mostanáig hővel az érintett 12 intézményt, tegnap délután ugyanis Végh Ibolya hódmezővásárhelyi aljegyző sajtótájékoztatót tartott. Eszerint az E-Star szolgáltatta a hőt a saját maga által szállított gázból Hódmezővásárhelyen, csakhogy ezt a város zsarolásnak éli meg. A szerződés tavaly szeptemberi felbontásakor ugyanis felszólították az E-Start, hogy adja át a gázév hátralévő részére a gázvásárláshoz szükséges kvótát, hogy a város alanyi jogon szerezhesse be a gázt, továbbá szállítsa el a területről a berendezéseit. Az E-Star nem tett eleget a kérésnek.
Végh Ibolya tudomása szerint a cég hasonló módszereket alkalmazva próbálja kikényszeríteni más önkormányzatoktól is a számukra előnytelen szerződés folytatását, Göbl Vilmos, az önkormányzat sajtóreferense lapunknak leszögezte, hogy a továbiakban nem fognak engedni a cégnek.
A fentiek alapján a városnak és a társaságnak még bíróságon kell megvívnia az igazáért, és úgy tűnik, az E-Starnak más önkormányzatokkal sem egyszerű. Az e körből származó kinnlévősége mostanra összesen mintegy másfél milliárd forintra szökött, a cég tehát – megfogalmazása szerint – ennyivel finanszírozza meg a költségvetést. „Önkormányzati ügyfeleinknek csak az ötöde fizeti rendben a számláját. Az idén a magyarországi államháztartást érintő árbevételünk csupán 25 százaléka folyt be. Próbáljuk tárgyalásos úton rendezni a helyzetet a közel 300 érintett intézménynél, ha nem sikerül, újabb intézkedést kell hoznunk” – közölte lapunkkal Soós Csaba.
Elmondása szerint Hódmezővásárhely mellett a sárospataki, valamint a veszprém és a fejér megyei önkormányzat a legproblémásabb. Utóbbi kettőnél a partner már nem önkormányzati, mert időközben állami ellenőrzés alá kerültek. Az elnök-vezérigazgató szerint ennek ellenére nem volt rossz döntés cége részéről, hogy tevékenységét önkormányzatok ellátására alapozta. Az E-Star 2009-es portfóliója még közel 100 százalékban közintézményekből állt, s minden ügyfél a megállapodás szerint rendezte a számláját. Most – az azóta három országban aktívvá vált társaság – vevőkörének ezek az ügyfelek csak a 10-11 százalékát adják az önkormányzati cégek, együttes nemfizetésükkel mégis olyan hatalmas likviditási problémát okoznak az E-Starnak, hogy a cégnek Soós Csaba szerint üzletfejlesztési problémái vannak.
Érdekes mozzanata a történetnek, hogy tavaly decemberben – vagyis, amikor már elmérgesedett Hódmezővásárhely és az E-Star kapcsolata –, született az a nem fizető önkormányzatok védelmét szolgáló törvény. Eszerint a téli időszakban nem kapcsolható ki az önkormányzati intézmények fűtése. A törvényt a köznyelv az állítólagos szorgalmazójáról „Lázár-törvény”-nek nevezte el. Lázár János egyelőre Hódmezővásárhely polgármestere, bár államtitkári kinevezése miatt hamarosan átadja a stafétabotot.
Világgazdaság Online - B. Horváth Lilla Egyre rosszabb adós az állam Egy év alatt a másfélszeresére, 53,7 milliárd forintra nőtt a költségvetési szervek tartozásállománya, a rekorhoz a májusi növekedés 3,17 milliárd forinttal járult hozzá a Portfolió összefoglalója szerint. A legnagyobb növekedés az Emberi Erőforrás Minisztériumnál jelentkezett, mert januártól ide kerültek a korábban a megyei önkormányzatok által fenntartott költségvetési szervek, a megyei és a fővárosi intézmények, májustól pedig a városi önkormányzatoktól átvett egészségügyi intézmények. Májusban az Emberi Erőforrás Minisztérium adóssága 8 milliárd forinttal nőtt, a Belügyminisztériumé 5,6 milliárddal esett. Az Államkincstár tájékoztatása megjegyzi, hogy az erőforrás minisztérium adóssága az összes adósság 65,92 százalékát teszi ki. Az összes adósságból májusban 6,788 milliárd forint állt fenn az állammal, és 46,821 milliárd a szállítókkal és a szolgáltatókkal szemben. A teljes tartozásból 16,496 milliárd a 60 napon túli. Jövőre tovább romolhat a helyzet, mert akkor fejelződik be az idén megkezdett szociális szakellátói feladatátvétel.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.