BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: Matolcsy költségvetésével nem lesz IMF-megállapodás

Gazdaságtörténeti bravúrra készül a kormány, legalábbis Matolcsy György elmondása szerint. A nemzetgazdasági miniszter szerint miközben az eurózóna válságban van, Magyarország gazdaságának emelkednie kell 2013-ban. Az új költségvetés fő számait egy hónapon belül, a teljes büdzsét szeptemberig fogadhatják el.

Stagnáló gazdaságra kell felkészülnünk 2012-ben, az év második felében már gazdasági növekedés lehet – mondta Matolcsy György gazdasági miniszter az új büdzsé bemutatásán.

A miniszter szerint az, ha negatívak az adatok, nem jelent recessziót, a kormány az 1 százalékosnál mérsékeltebb csökkenést nem tartja annak.

Július közepéig elfogadhatják a 2013-as költségvetés sarokszámait és fejezeti végszámait, szeptember 23-án legkésőbb pedig megszavazhatják a teljes büdzsét.

A sarokszámok változatlanok: 1,6 százalékos GDP-bővüléssel számol a kormány. A kormány beruházási fordulatot vár a jövő évre, ám ehhez a német gazdaságra is szükség lesz. Sőt, Matolcsy szerint előbb fogunk növekedni, mint Dél-Európa. Az államháztartási hiány 2,2 százalékos lenne. Az államadósságot a GDP 76 százalékára vinnék le. 299,4 forintos euróárfolyammal számoltak a költségvetés összeállításánál, 4,2 százalékos inflációt várnak, épp kevéssel, de pozitív tartományba forduló beruházási mutatót. A fogyasztási mutató kevéssel a nulla fölött lehet, a foglalkoztatás pedig 100 ezer főnél is több új, nyolc órás munkahely jönne létre Matolcsy szerint – igaz, azt nem tette hozzá, honnan. Ezzel el lehetne érni a 2002-2007 közti szintet, amikor 3,9 millió foglalkoztatott volt, bár a mostani tervek kevésbé lennének szépen 300 ezer közmunkás nélkül. A folyó fizetési mérlegre pedig 4 százalékos többletet remélnek.

Megemelik 170 milliárddal a kiadási és bevételi oldalt is, 15500 milliárd illetve 14840 milliárd forintra. Előbbiből 120 milliárd forintot szánnak a tárcák és egyéb kormányzati szervek többletforrásainak igényeire az eredeti tervekhez képest. A növekedési kockázatok miatt pedig 50 milliárddal megemelték az országvédelmi alapot, 100 milliárdosra, emellé társul a 100 milliárdos általános tartalék.

Ami pedig a bevételeket illeti: a pénzügyi tranzakciós illeték tervezetében implicite benne lévő illetéket teljes egészében beszedik, így 280 milliárd folyhat be ebből 2013-ban – ez 150 milliárddal több, mint az első tervek szerint. Ez annak fényében különösen érdekes, hogy a napokban jelentette be a kormányfő, hogy kivezetik jövőre a 60 milliárdos nagyságrendű bankadót, összességében tehát 90 milliárddal nagyobb terhet kaphatnak a pénzintézetek. Matolcsy György erről azt mondta: a kormány több kérdésben folytat tárgyalásokat a bankszövetséggel, így a tranzakciós illeték felső korlátjáról, a bankadó esetleges kivezetéséről, valamint egy pénzügyi élénkítő paktumról. Mint fogalmazott, "ha kivezetik a bankadót, nem lehetne általános felső korlátja a tranzakciós illetéknek", hiszen a bankadó kivezetése révén kieső forrást pótolni kell. Közölte, a tárgyalások témája emellett egy új otthonteremtési program, mert a mostani "lássuk be, nem működik". A Bankszövetség megkeresésünkre annyit közölt: később reagálnak az elhangzottakra.
Visszatérve a büdzsére: a 150 milliárddal emelt banki teher mellett 20 milliárd bevétel jöhet a közszféra és az állami szféra hatékonyságjavulásából – a homályosabb megfogalmazás mögött az rejlik, hogy 62 éves kor felett kötelező lesz a közalkalmazottak nyugdíjba vonulása, legalábbis azok közt, akiknek az állam a munkáltatójuk. Így 10-11 ezer fővel csökkent az állomány.

2013 az emelkedés éve lesz, miután 2012 lesz az a stabilitási év, amikor Magyarország visszanyeri az egyensúlyát – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő.

A tranzakciós illeték bázisa ugyanaz lesz, amivel most számolnak, csupán annyi történt, hogy a Bankszövetséggel szeretnének közös megállapodásra jutni – válaszolt kérdésre a miniszter. Azt nem tudjuk, hogy lesz-e felső korlát a tranzakciós illetékben – tette hozzá, azt a kérdést pedig kikerülte, hogy korláttal vagy anélkül számolták-e a 280 milliárdos célt.

Nagyon intenzív tárgyalásokat folytatnak az egészségügyi államtitkársággal egy egészségügyi áttörésről – mondta Matolcsy. Több forrásból stabilizálni kell az egészségügyi kasszát – tette hozzá.

Így látja az elemző

Első ránézésre  a legnagyobb csalódás a tranzakciós adóval kapcsolatos – kommentálta a 2013-as költségvetés bejelentését a Világgazdaság Online-nak Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere azt mondta, minden várakozást felülmúlt a 280 milliárdos összeg, amint a tranzakciós adóból várnak.

A közgazdász szerint a kormány szavahihetősége kérdőjeleződött meg, mert egy nappal ezelőtt még azt jelentette be Orbán Viktor, hogy kivezetik a bankadót. „A kiszámíthatóság és az átgondolt gazdaságpolitika nyomát sem tartalmazza a mai bejelentés” – tette hozzá.

A másik negatív üzenet, hogy ezzel a költségvetéssel nem fogunk tudni megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal – vélekedett Bebesy. „Egy ilyen növekedésellenes programot nem fog finanszírozni az IMF.”

Az IMF már korábban egyértelművé tette, hogy olyan programhoz nem játul hozzá, ami visszafogja a növekedést és gátolja a banki hitelezést – mondta Bebesy.

Az elemző szerint a makrogazdasági pálya sem mondható konzervatívnak. „Nem lesz 1,5 százalékos növekedés jövőre Magyarországon.”


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.