A nyers adatok szerint 0,7 százalékkal, munkanaphatást figyelembe véve 1,2 százalékkal, naptári és szezonális kiigazítást figyelembe véve pedig 1,4 százalékkal zsugorodott éves összevetésben a magyar gazdaság – derül ki a KSH pénteken közzétett részletes GDP-jelentéséből. Az előző negyedévhez képest 1,2 százalékos volt a visszaesés.
„A háztartások fogyasztásának visszaesése teljesen megfelelt a várakozásoknak, míg a külkereskedelem 2,2 százalékponttal növelte a GDP-t, ami jobb lett a várakozásoknál – ezt főként a szolgáltatások importjának meredek visszaesése okozta” – értékelte a GDP-adatot Suppan Gergely.
A közgazdász szerint a második negyedév igen rosszul kezdődött az ipari és külkereskedelmi adatok alapján. Az ipar áprilisban 3,1 százalékkal esett vissza egy év alatt a KSH csütörtöki adatai alapján. „Feltehetően a Mercedes üzeme a teljes kapacitást fokozatosan éri el, ezért ennek hatása fokozatosan fog érvényesülni az ipari termelésben és az exportban” – tette hozzá Suppan.
Úgy vélekedett, hogy a beruházások első negyedéves váratlan visszaesését több egyedi tényező és bázishatások okozták. A KSH szerint az első negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 8,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 4,2 százalékkal mérséklődött.
„Mivel a második negyedévben több jelentős üzemátadás történt, van esély arra, hogy a második negyedévben meredeken javul a beruházások teljesítménye, amit az igen alacsony tavalyi második negyedéves bázis is segíthet” – vetítette előre Suppan Gergely. A TakarékBank elemzője ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a beruházásokat visszafogja a továbbra is igen kedvezőtlen hitelezési környezet, az igen gyenge üzleti bizalom, a gyenge konjunkturális kilátások, és a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika.
„A fogyasztás a következő negyedévekben még kissé csökkenhet, míg a külső kereslet alakulása komoly lefelé mutató kockázatokat jelent, amit csak részben képesek ellensúlyozni a közelmúltban és közeljövőben belépő új autóipari kapacitások” – írja az elemző.
A GDP termelési oldalán nem látszottak különösebb meglepetések, a mezőgazdaság a tavalyi erőteljes növekedés után 5,8 százalékkal csökkent, az ipari termelés gyakorlatilag stagnált, míg az építőipar teljesítménye 10,9 százalékkal zuhant.
Örvendetes ugyanakkor, hogy a szolgáltatások összességében stagnáltak, ezen belül kiváló, 3 százalékos növekedést mutatott az információ, kommunikáció ágazat. Pozitív, hogy a kereskedelem, szálláshely, vendéglátás 0,3 százalékkal nőtt, míg a pénzügyi tevékenység és az ingatlanügyek visszaesése jelentősen mérséklődött. A közgazdász szerint feltehetően a közmunkaprogramok felfutásának hatására nőtt a közigazgatás, oktatás, egészségügyi és szociális ellátás ágazat teljesítménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.