Sokan úgy láttatnák, hogy a kormány munkapolitikája a közfoglalkoztatásról szól, pedig nem csak arról – mondta Cséfalvay. A közmunka mellett fontos a szakképzés is szerinte. Arról is beszélt: a Start-program messze nem a végleges munkaerőpiacot jelenti, de szükség van rá, mert a munkanélküliségnél még az is jobb. A kormány az eddigi lépéseivel a kínálati oldalt erősítette a munkaerőpiacon, de arra is szükség van, hogy a keresleti oldal megerősödjön – tette hozzá. Véleménye szerint erre lehet alkalmas a hónap elején bejelentett tízpontos munkahelyvédelmi csomag. A pénzügyi stabilizáció, a reformok és a munkahelyek számának növekedése garantálja a GDP-arányos 2,2 százalékos hiányt 2013-ban - mondta Cséfalvay Zoltán.
Domokos László: Pontos követelmények kellenek
Amikor a kiadáscsökkentés szóba kerül a költségvetési politika kapcsán, általában a kiadások mennyiségét nézik, nem pedig a hatékonyságát – kezdte előadását Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke. A kiadási oldalon tartós, eredményes, és nagymértékű változásokat kell elérni, ezt a munkát nem lehet megspórolni – mondta az ÁSZ-elnök. A kiadások mérséklésének legjobb útja az lenne, ha eredményességi követelményeket támasztanánk minden elköltött adóforinttal szemben – tette hozzá. Jobb elszámoltathatóságot, valamint a hatékonyabban működő intézményrendszer technológiai feltételeinek biztosítását, és a vagyongazdálkodás hatékonysági szempontú megújítását is szorgalmazta.
Törekedni kell arra, hogy csak azokat a kiadásokat hagyja jóvá az Országgyűlés, amelyek az eredményességi minimumnak megfelelnek – mondta Domokos. A költségvetési kiadások jelentős része esetében az eredményességi céltól még messze vagyunk – emelte ki. Gyakran még a célok meghatározása is hiányzik vagy hiányos, nem ritkán túl általános. Ez pedig problémákat okoz az elszámoltathatóságnál is. Ahhoz azonban, hogy számon lehessen kérni az eredményességet, meg kell határozni a pontos követelményeket, amelyektől csak kivételes esetekben volna szabad eltérni. Fontosak a törvényi keretek is; nem meglepő módon az ÁSZ-elnök azt kérte, hogy a számvevőszék kapjon nagyobb hatáskört ezen a téren.
Szét kell választani a működési és a fejlesztési célú kiadások vizsgálatát – mondta Domokos. Erre az önkormányzatok esetében már sor is került – az eredmények lesújtóak lettek, de ez messze nem a módszertan hibája Domokos szerinte, mint mondta, több önkormányzat jelezte, hogy alkalmazná ezt a rendszert.
A kiadási oldalon tetszőlegesen lehet csökkenteni az előirányzatokat, hiszen bármikor mondhatják a városok, hogy egy-egy intézmény forrásait csökkentik. De igazi csökkentést azonban nem ezzel lehet elérni, hanem azzal, ha a megszorítások címzettjei hatékonyabbá teszik a működésüket, így jobban tudnak a megváltozott helyzethez alkalmazkodni – jellemezte az önkormányzati gazdálkodás egyik legfőbb problémáját. A problémák a mostani helyzetben nem tűnnek el, csak később derülnek ki, általában persze nem a választások előtt – beszélt az önkormányzati gazdálkodásról Domokos. Vannak pozitív példák is: ilyenkor egyrészt a méretgazdaságosságra törekvés jelentette a megoldást, másrészt az, hogy a magánszektortól vettek át módszereket. Gyakran a szolgáltatások számát is csökkenteni kell, félig kihasznált épületeket csak különleges esetekben érdemes megtartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.