Ezek szerint újra változik a tranzakciós illetékre vonatkozó előirányzat, amelyből a kormány már csak 240 milliárd forintos, a beterjesztett törvényjavaslathoz képest bő 43 milliárd forinttal kisebb bevételt vár. Az egyenleget munkavédelmi akcióterv is rontja, nagyjából 250 milliárd forinttal. A mérleg másik oldalán ezt részben a kamatkiadások 109 milliárd forintos csökkenése ellensúlyozza (az EU–IMF-megállapodás jótékony hatásaként), a NAV hatékonyságának további javulásától a kormány 162 milliárd forintos többletbevételt vár, a munkahelyvédelmi akciótervből eredő, kedvező makrogazdasági hatások pedig 40 milliárddal javítják az egyenleget az előterjesztők szerint.
Kérdés, ezek a várt bevételek, illetve kiadáscsökkentések valóban realizálódnak-e majd. A kormány joggal várja el, hogy a munkahelyteremtő akciótervben szereplő – a korábbiakhoz képest kisebb terhet jelentő – adókat az érintettek be is fizessék – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tegnapi közleményében.
A tranzakciós illetékre vonatkozó 2013-as előirányzat meglehetősen sokat változott április óta. Az április végén közzétett Széll Kálmán Terv 2.0-ban szereplő első becslés szerint 0,1 százalékos kulccsal induló pénzügyi tranzakciós illeték – a tranzakciónkénti felső korlát függvényében – 2013-ban 130–228 milliárd forinttal növelheti a bevételeket. Matolcsy György május 9-én tartott sajtótájékoztatóján az alsó határ mellett kötelezte el magát, és leszögezte: a Magyar Államkincstár (MÁK) és az MNB utalásai mentesülnek a teher alól, tranzakciónkénti felső korlát ugyanakkor nem lesz.
A június 15-én benyújtott költségvetési törvényjavaslatban az előirányzat – a Költségvetési Tanács által véleményezett verzióhoz képest – 153 milliárd forinttal, 283 milliárd forintra emelkedett. Az MNB és a MÁK megadóztatásáról ekkor még nem volt szó. A helyzet június 28-án változott, amikor Matolcsy György közölte: a Bankszövetséggel folytatott egyeztetések eredményekképpen tranzakciónként hatezer forintos felső korlátot vezetnek be, a bankoktól így „csak” 140 milliárd forintot szednek be. Ekkor jelentette be a miniszter, hogy az illetéket felső korlát nélkül az MNB-re és a kincstárra is kiterjesztik, ami 120-120 milliárd forintos többletet jelent. Ekkor úgy tűnt, hogy a 2013-as előirányzat nagyjából 380 milliárd forint. A július 10-i módosító indítványban már csak 239,3 milliárd forint szerepel, melyből 123 milliárd a kereskedelmi bankok, a fennmaradó rész pedig a MÁK és az MNB befizetéseiből adódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.