A német Rheinische Post információi szerint Athén a mintegy háromszáz takarékossági intézkedés vagy irányelv közül 210-et nem hajtott végre, tehát a reformok mintegy hetven százaléka leállt. A lap negatív példakánt említi a privatizációt, mely idén eddig állítólag mindössze néhány tízmillió euró bevételt hozott.
Az elmaradások láttán Angela Merkel német kancellár továbbra is elutasítja, hogy újabb engedményeket tegyenek Athénnak. Úgy véli, a megszorító intézkedéseket nem szabad „felvizezni”, és gyakorlatilag elvetette a költségvetési hiánycélok időbeli kitolásának lehetőségét is. A kancellár ezzel ismét konfrontációba kerül az új görög kormánnyal, mely a közelmúltban többször jelezte: két év haladékot szeretne kapni a deficitcélok elérésére.
Christine Lagarde viszont egyelőre kivár: az IMF vezérigazgatója szerint még korai beszélni a hitelprogram esetleges megváltoztatásának lehetőségéről. Erre majd csak akkor kerülhet sor, ha a trojka befejezi aktuális vizsgálódását – mondta a CNBC-nek. A nemzetközi szervezetek ellenőrei július 24-én térnek vissza Athénba.
A görög kormány arra hivatkozva kéri a feltételek enyhítését, hogy az EU és az IMF által diktált megszorítások mélyítették a recessziót, növelték a munkanélküliséget, tömeges elszegényedést okoztak. Ezzel összhangban görög munkaügyi szakértők arra figyelmeztettek, hogyha nem változik az irányvonal, akkor a harminc százalékot is elérheti a munkanélküliség az idei évben. Májusi adatok szerint ez a mutató 22,5 százalék. 2010-ben 12,6, 2011-ben 17,7 százalék volt az állástalanok aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.