BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Simor: értelmetlen, jogellenes és veszélyes a tranzakciós adó kiterjesztése

Értelmetlen, veszélyes és jogellenes a tranzakciós adó kiterjesztése a jegybankra – mondta ma délután Simor András, az MNB elnöke.

A jegybankelnök szerint a tervezett intézkedés értelmetlen, mert az nem jelent tartós bevételt a költségvetés számára. Az idén befolyó 100 milliárd forintos összeg ugyanis jövőre a jegybank veszteségeként jelentkezik.

Simor szerint a lépés azért veszélye, mert a költségvetés kozmetikázásnak látszatát jelzi, a jegybankelnök jogellenesnek is tartja az intézkedést, mert az korlátozza a jegybankot eszközeihez való hozzáférésében.

Simor András a tervezett intézkedéssel kapcsolatban elmondta, hogy a Parlamenthez fordult, ám Kövér László Házelnöktől még nem kapott visszajelzést. A Nemzeti Bank más intézményhez vagy fórumhoz nem kíván fordulni.

Simor András lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a tranzakciós adó kiterjesztése nem befolyásolja a jegybank monetáris politikáját. Más újságírói kérdésre kifejtette, hogy a jegybank nem fogja ráterhelni a tranzakciós adóból származó kiadásokat a hitelintézetekre, amennyiben ezt megtenné, az olyan hatású lenne, mintha 2,5 százalékponttal csökkenne a jegybanki alapkamat, amit úgy tudna az intézmény ellensúlyozni, ha ugyanennyivel emelné az alapkamatot.

A Nemzeti Bank elnöke minderről azon a sajtótájékoztatón beszélt, ahol Patai Mihállyal a Bankszövetség elnökével és Legeza Péterrel, a Giro Zrt. elnökével beszámoltak arról, hogy ma beindult az elektronikusan kezdeményezett átutalások 4 órán belüli teljesítése. Legeza Péter elmondta, hogy azt új rendszer első három ciklusában 412 ezer tranzakciót kezdeményeztek, amelyből 256 volt hibás, ez a hibaarány hasonló, minta korábban alkalmazott átutalási rendszerben szokásos.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.