BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

TI: profi korrupciós hálózatok nyernek közpénzeket Magyarországon

A túlzott politikai befolyás rendszerszintű korrupciós kockázatokat eredményez a visegrádi országok független intézményeiben – írja lapunknak elküldött tanulmányában a Transparency International.

A TI ma bemutatott jelentése kiemeli, hogy a demokratikus intézményi keretek és jogi háttér, melyet Csehországban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában elfogadtak az uniós csatlakozáskor, nem feltétlenül jelentenek garanciát a korrupciós kockázatok ellen. A politikai hatalom vagy figyelmen kívül hagyja, vagy saját érdekeinek megfelelően működteti ezeket az intézményeket. 

A korrupció ellen fellépni hivatott törvények és intézmények a visegrádi országokban kiüresedett díszletek maradnak az átláthatóság és számonkérhetőség iránti valódi elkötelezettség nélkül. A legfontosabb, hogy a magas rangú állami tisztségviselők és politikusok vagyonukról és érdekeltségeikről átlátható módon nyilatkozzanak, a független intézmények felett szűnjön meg a politikai befolyás, és a pártfinanszírozás felett is megfelelő kontroll legyen - emelte ki Marschall Miklós, a Transparency International helyettes ügyvezető igazgatója. 

A pártfinanszírozásban jelenlévő korrupció közös probléma ezekben az országokban. Nem csupán a gyakorlat nem megfelelő, hanem a szabályozás is elégtelen. A pártok általában jóval többet költenek működésükre és kampányaikra, mint a törvény által megengedett összeg. 

A korrupció elleni harc sikerességéhez a média függetlensége elengedhetetlen mind a négy országban. Számos olyan esettel találkoztak a felmérés készítői, amikor oknyomozó újságírók, hírportálok, bloggerek, helyi társadalmi csoportok fontos szerepet játszottak korrupciós ügyek leleplezésében.

Az üzleti szektorban különösen magas korrupciós kockázat jelentkezik Magyarországon és Lengyelországban – írja a TI. Míg Magyarországon a magánérdekek érvényesülnek a közérdek helyett, Lengyelországban a magánszektor válik az állami érdekek áldozatává. Magyarországon tudatosan kialakított és profi módon menedzselt korrupciós hálózatok, szervezetrendszerek nagy mennyiségű közpénzeket nyernek ki illegálisan a rendszerből. Lengyelországban magas rangú állami tisztviselők hatalmukat felhasználva kenőpénzeket kényszerítenek ki jól működő vállalkozásoktól, mutat rá a szervezet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.