Szerinte a mára kialakult helyzetért nem csak a politika felelős, hanem a pénzügy és a vállalkozók is. A miniszter szerint az ipari vezetőknek fokozottabban kell a beruházásokra fókuszálniuk.
A bécsi lap szerint a válság sújtotta Itália attól tart, hogy több hónapos recesszióval kell szembesülnie, ez pedig gyengítheti a Monti-kormányt. A miniszterelnöknek éles támadásokat kellett lenyelnie elődje, Silvio Berlusconi parlamenti pártja részéről, nem csupán a csalódást keltő gazdasági adatok miatt, hanem azért is, mert számos reformintézkedés ellenére még mindig magasak a kockázati felárak. Több mint egy évtized óta Itália Európa leglassabban növekvő országai közé tartozik - mutat rá a lap. Az IMF erre az évre közel 2 százalékos GDP-csökkenést prognosztizál, az Olasz Iparszövetség pedig 2,4 százalékos mínusztól tart.
Spanyolország mellett Olaszországban is egyre mélyül a recesszió : a talján GDP az első negyedévhez képest 0,7, 2011 második negyedévéhez képest pedig 2,5 százalékkal zuhant az olasz statisztikai hivatal (ISTAT) tegnap nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint. A visszaesés a gazdaság egészét érintette: a mezőgazdaságban, az iparban és a szolgáltatásszektorban is csökkent a kibocsátás.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a gazdaság teljesítménye egy éve folyamatosan csökken negyedéves szinten – utoljára 2011 második három hónapjában regisztráltak enyhe, 0,3 százalékos növekedést –, éves összehasonlításban pedig utoljára 2009 utolsó negyedévében volt a mostani 2,5 százaléknál nagyobb mínusz.
Bár igaz, hogy az olasz gazdaság a válság előtti években is csak enyhe növekedésre volt képes, a mostani negatív trend hátterében egyértelműen az EU által preferált megszorító politika áll. „A takarékossági intézkedések nyilvánvalóan nyomasztólag hatnak a gazdaságra, hiszen azok az állami beruházásokat, valamint a lakossági fogyasztást sújtják a leginkább” – magyarázta a Reutersnek Vincenzo Bova, az MPS Capital Services elemzője.
Ráadásul miközben a bevételi oldal csökken, addig az államadósság refinanszírozásának költségei egyre növekednek. Az emelkedő trendet jelzi, hogy míg 2009–2010-ben még négy százalék körül mozogtak a tízéves államkötvények hozamai a másodlagos piacokon, addig az elmúlt egy évben már 6–7 százalékra ugrott ez a mutató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.