BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt van Matolcsy új terve, hogy behozzuk a történelmi lemaradást

A válság utáni világban a gazdasági növekedés Európán belüli súlypontja nyugatról Közép-Európára helyeződik át, olvasható a Wekerle Tervben, ami „A magyar gazdaság Kárpát-medencei léptékű növekedési stratégiája” alcímet viseli. A térség történelmi esélyt kaphat arra, hogy egyszerre legyen a munkaalapon dinamikusan fejlődő ázsiai térség és az innováció-vezérelt észak-nyugat-európai fejlődési térség találkozási pontja, olvasható a dokumentumban.

A Wekerle Tervet a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint egy olyan időszakban dolgozták ki, amikor a globális politikai és gazdasági hangsúlyeltolódások miatt az Európai Unió, ezen belül a nemrég csatlakozott közép-európai térség új kihívásokkal néz szembe

„Az Uniót jellemző számos feszültség közül a legfontosabb az egyensúlytalanság, amely az elmúlt évtizedben a centrum országok és a periféria között kialakult, ezért a sikeres további integráció érdekében tartós és a periféria integrálódását lehetővé tevő megoldásokat kell találni a kialakult feszültségekre” – írja az NGM.

A fokozatosan globalizálódó világgazdasági térben a regionális szintű jelenségek felértékelődnek, a pénzügyi válság, kiemelten az eurózóna válsága rámutatott, hogy a versenyképesség megőrzésének útja a szorosabb gazdasági integráció és koordináció. Ezt példázza a fejlett nyugat- és észak-európai országok példája is, amelyek valójában akkor tudtak felmutatni rendkívüli és tartós fejlődést, miután sikerült előrelépniük a gazdasági integráció útján, hangsúlyozza az NGM.

A Wekerle Tervben az olvasható, hogy Magyarország versenyképessége a magyar gazdaság közép-európai pozíciójának megerősítésén keresztül javítható, a térségi gondolkodás segíthet a megváltozott piaci környezethez való alkalmazkodási nehézségek legyőzésében.

A terv készítői szerint egy sor tanulmány és elemzés mutat rá, hogy a válság utáni világban a gazdasági növekedés Európán belüli súlypontja nyugatról Közép-Európára helyeződik át. „A térség történelmi esélyt kaphat arra, hogy egyszerre legyen a munkaalapon dinamikusan fejlődő ázsiai térség és az innováció-vezérelt észak-nyugat-európai fejlődési térség találkozási pontja” – olvasható a dokumentumban.

Ez új lehetőség a kelet-közép-európai államok számára, hogy fokozott ütemben hozzák be azt a történelmi léptékű fejlettségbeli lemaradást, ami elválasztja őket a fejlett nyugat-európai országoktól. A Kárpát-medencei térség országainak sokkal mélyebb gazdasági integrációja azért is indokolt, mivel gazdaságuk túlságosan kicsi és szűk ahhoz, hogy a világgazdasági folyamatokba hatékonyan kapcsolódhassanak be.

A térség gazdasági teljesítménye népességbeli súlyánál sokkal alacsonyabb, az Unió gazdasági teljesítményének (összes GDP-jének) mindössze három százalékával egyenlő, míg a népességben 10 százalékos az arány – állapítják meg a tanulmány szerzői.

A Wekerle Terv szerint a Kárpát-medence országainak gazdaságát domináns módon a térségbe a kelet-európai rendszerváltást követően betelepült nyugat-európai tőke határozza meg, amely szinte minden nemzetgazdasági ágban, az országok többségében uralkodó szerepet játszik. A térség minden országa tőke- és tudásimportra szorul, és ezt az importot alapvetően az EU magországaitól szerezhetik be.

Az országok többségében a gazdaság és a piac tipikusan duális szerkezetet mutat, amelyben együtt van a nagy multinacionális vállalatok által képviselt termék- és munkaerőpiac, amit makroszerkezetnek is nevezhetünk és az általában helyi kis- és középvállalatok által képviselt helyi gazdaság a maga sajátos munkaerő keresletével és termékkínálatával. Különböző okokra visszavezethetően a térségben a fejlesztések finanszírozása drágává vált, aminek következtében a lokális gazdaságok jórészt stagnálnak és a növekedés nagyrészt a külföldi tőke által a térségben üzemeltetett vállalkozásokból származik.

A terv elsődleges célja a magyar gazdaság növekedési érdekeinek szolgálata azáltal, hogy hozzájárul annak Kárpát-medencén belüli pozícióinak erősödéséhez. A cél elérése érdekében törekszik a szomszéd országokkal való partneri viszony kölcsönös előnyök elvén alapuló elmélyítésére és a közösen támogatható és megvalósítható gazdaságfejlesztési programok azonosítására.

A magyar kormány Kárpát-medencei szintű célkitűzéseinek megvalósítása során stratégiai szövetségesként tekint a szomszédos országokban élő magyar nemzeti közösségekre, a szomszédos országokkal való kapcsolat szorosabbra fűzésében épít a magyar közösségek helyismeretére, tapasztalataira, a nyelvi akadályok leküzdésében nyújtott segítségére.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.