"Azt mondom a német kormánynak, hogy az a legjobb, ha kitart szigorú álláspontja mellett" – nyilatkozta a Financial Times Deutschlandnak Jan Kees De Jager. "Az senkinek sem segít – így a görögöknek sem -, ha a szükséges intézkedéseket elhalasztjuk" – fűzte hozzá. Világossá tette, hogyha Athén halasztást akar kérni "a takarékossági intézkedések és a reformok terén, azt teljességgel ellenezzük."
Mint ismert, Hollandia – Finnország mellett – Németország egyik legfőbb szövetségesének számít ebben a tekintetben: szerintük a Berlin által diktált kőkemény megszorításokra épülő politika helyes irány, az államadósságok csökkentése és a költségvetés stabilizációja pedig továbbra is elsődleges cél.
Az Északi Blokk élesen szemben áll a déli tagállamokkal, amelyek ellenzik a túlzott megszorításokat. Érvelésük szerint az egyrészt lehetetlen helyzetbe hozza a társadalom egy részét, másrészt mélyíti a recessziót, és ezáltal veszélybe sodorja az adósságpálya fenntarthatóságát. De Jager nyilatkozatának időzítése korántsem véletlen: Angela Merkel ugyanis ma Berlinben tárgyal Antonisz Szamarasz görög kormányfővel az EU-IMF-hitelprogram esetleges fellazításáról.
Bátorítani kell a görög kormányt a nemzetközi hitelszerződésekhez kapcsolódó reformok folytatására - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön Berlinben . A kancellár a Francois Hollande francia elnökkel folytatott megbeszélése előtti sajtónyilatkozatában hangsúlyozta: a görögországi helyzetről a nemzetközi hitelezők - az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap - által alkotott trojka szeptemberben elkészülő jelentése ad majd teljes képet, az azonban a jelentéstől függetlenül is biztos, hogy a vállalt kötelezettségeket mindenkinek be kell tartania. Francois Hollande hozzátette: Franciaország és Németország egyaránt azt kívánja, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon, ehhez azonban Athén erőfeszítéseire is szükség van.
Athén kettő helyett négy év alatt, 2016-ig hajtaná végre a 11,5 milliárd eurós kiadáscsökkentési programot. A görög érvelés szerint a kiigazítások lassítása nélkül gazdaságuk nem tud kimászni a recesszióból. A kiadáscsökkentési ütem lassítása azt jelentené, hogy Athénnak 2016-ig 1,5 százalékponttal kellene csökkentenie az államháztartási hiány mértékét, szemben a 2014-ig vállalt 2,5 százalékponttal. A 2014-ig történő kisebb deficitcsökkentés kieegyenlítésére görög számítások szerint 20 milliárd eurós pluszforrást kellene előteremteni az athéni államháztartás számára. A görög kormány – Szamarasz tegnapi nyilatkozatának megfelelően – nem várná el, hogy a nemzetközi közösség finanszírozza ezt az összeget. A forrásokat elsősorban azzal teremtenék elő, hogy 2016 helyett 2020-tól törlesztenék az első, 110 milliárd eurós EU–IMF-hitelcsomagot.
Szupertitkos terv készül Európa megmentésére
Gőzerővel dolgozik az EKB szakértői gárdája azon, milyen eszközökkel nyomhatná lejjebb a csőd által fenyegetett eurózóna-tagállamok állampapír-piaci hozamait. A legutóbb kiszivárgott információk szerint az euróövezeti jegybank egy meglehetősen kalandosnak tűnő verziót favorizálna. A központi bank rögzíthetné, hogy valamely válsággal sújtott ország kötvényei esetében maximum milyen kamatokat vagy milyen kockázati felárat tudna elfogadni, és e célt nyilvánosságra hozná. A példa a svájci jegybank valutakurzusára vonatkozó célkitűzés lenne. Svájchoz hasonlóan az EKB is rögzíthetné, hogy az eurókötvények hozamai maximálisak mekkorák lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.