Áprilisban a bankok és a befektetők 26,6 milliárd eurót, májusban 41,3 millió eurót vittek ki Spanyolországból. Ezzel az idei első öt hónapban a Spanyolországból kivont tőke összege 163 milliárd eurót ért el. Az összeg a spanyol éves gazdasági teljesítmény 16 százalékának felel meg. Mindenekelőtt a spanyol bankok helyezik el pénzüket inkább külföldön – jelenti a ORF.
Ám külföldi hitelintézetek és befektetők is csökkentették spanyolországi kötelezettségvállalásaikat. E mögött az a félelem húzódik meg, hogy súlyos veszteséggel kell számolniuk a kemény recesszió és a véget nem érő adósságválság miatt. Az, hogy a pénz hova folyt, nem világos, számos bank és magánbefektető azonban mindenekelőtt a latin-amerikai piacon fejt ki igen aktív tevékenységet.
A helyzet súlyosságát legutóbb Katalónia mutatta meg. A gazdaságilag legerősebb spanyol régió kormányzata ugyanis bejelentette, hogy nem tudja kifizetni az államilag támogatott időseket gondozó otthonok fenntartóinak, üzemeltetőinek képtelen a júliusra esedékes pénzt, amelynek összege médiajelentések szerint mintegy 400 millió euró.
Ugyanakkor megerősítette Spanyolország befektetési ajánlású államadós-osztályzatait szerdán a Standard & Poor''s, közölve, hogy bízik a spanyol kormány erőteljes költségvetési és szerkezeti reformelkötelezettségében. A nemzetközi hitelminősítő csoport szerdai londoni bejelentése szerint a megerősítés a hosszú futamidejű spanyol szuverén kötelezettségek "BBB plusz", illetve a rövid lejáratú államadósság elsőrendű "A-2" osztályzatára vonatkozik. A hosszú távú besorolásra változatlanul leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
Mint arról beszámoltunk , újabb több évtizedes csúcsra szökött Spanyolországban a munkanélküliség: júniusban az álláskeresők 24,8 százaléka nem tudott elhelyezkedni. A hispánoknál júniusban 24,8 százalékos volt a ráta, ami a májusi 24,7 százalékhoz képest enyhe, a tavaly júniusi 21,2 százalékhoz képest viszont nagy emelkedés, és a legmagasabb értéknek számít a vonatkozó spanyol statisztika kezdete, 1976 óta.
Elemzők szerint a rekordszintű spanyol munkanélküliség a sorozatos megszorításokra vezethető vissza, amely recesszióba taszítja a gazdaságot. A spanyol GDP az elmúlt három negyedévben folyamatosan zsugorodott az előző negyedévhez képest, az idei második negyedévben például 0,4 százalékkal. A júliusban bejelentett újabb 65 milliárd eurós takarékossági csomag nyomán a gazdaság idén 1,5-1,8 százalékkal zuhanhat majd, ami a munkanélküliség további emelkedését eredményezheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.