BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzők: Idén már nem lesz IMF-megállapodás

Az elemzők többsége arra számít, hogy idén nem születik meg a megállapodás a magyar kormány és az IMF között, miután a kormányfő nem enged a jegybanki különadó ügyében és nincsenek a költségvetés kiadási oldalának lefaragására utaló jelek, sőt.

Magyarország sérthetősége fokozódik, a befektetők számára valószínűleg csalódást jelentenek majd a következő hónapok hírei, miután továbbra sem világos, mikor kezdődhetnek meg a tényleges IMF-tárgyalások – írja a befektetőknek készített kommentárjában Gárgyán Eszter, a Citigroup elemzője.

A szakértő emlékeztet arra, hogy a magyarországi kockázati légkört elsősorban a nemzetközi hangulat határozza meg és miközben a forint közelmúltban tapasztalt erősödése ne utal a helyzet romlására, a CDS-felár és a kötvényhozamok továbbra is felfelé mozdulnak. A jelek szerint a költségvetést szeptemberben a korábban bemutatott formában fogadják el, ez pedig tovább nehezíti az IMF-megállapodás létrejöttét, miután a kormány nyilatkozataiból kitűnik, hogy egyelőre nem engednek a Magyar Nemzeti Bankra kivetett bankadóból. A jegybankra kirótt teher csak a 2013-as költségvetési évben segíti a büdzsét, a Citi szakértője szerint ennek következményeként 2014-ben a költségvetésnek kell kipótolnia az MNB veszteségeit.

Gárgyán Eszter hozzáteszi, hogy Orbán Viktor közelmúltban tett kijelentései szintén nem arra utalnak, hogy a kabinet lefaragná a költségvetés kiadási oldalát: a kormányfő tovább csökkentené a személyi jövedelemadót, a büdzsén pedig további nyomást gyakorolhat, ha a kormányfő által közöltnek megfelelően visszavásárolják az E.On egy részét.  Az elemző szerint a baltás gyilkos kiadásának kapcsán a kormány vélhetően gazdasági együttműködést szeretne Azerbajdzsánnal, ez vagy közös energiaprojektekben, vagy azeri kötvényvásárlásban merülhet ki, (utóbbi az Azerbajdzsáni Állami Olajalap már cáfolta).

Varga: igenis lesz szeptemberi IMF-tárgyalás

A politikus irodájának tegnapi közlése szerint az eredeti menetrenddel számolnak és folyamatos a kapcsolattartás a felek között. "A magyar tárgyalódelegáció továbbra is azzal számol, hogy a felek tartják magukat a korábban eldöntött menetrendhez, és szeptemberben folytatódnak a megbeszélések" - közölték a Világgazdaság Online megkeresésére Varga Mihály irodáján.

A múlt héten az IMF központjában azt nyilatkozták: nincs még időpont a Magyarországgal folytatott tárgyalások újabb fordulójára, és ezt megerősítette Szűcs Tamás, az unió budapesti misszióvezetője is.

Hasonló képet fest az MKB vezető közgazdásza. Kondrát Zsolt megjegyzi: az euró/forint árfolyam egyelőre elakadt a 285-ös szintnél, de technikailag megmaradt a gyengülő trend. A kormány és a költségvetés háza tájáról érkező hírek azonban nem túl rózsásak – a makró pálya túl optimista, a pénzügyi tranzakciós illeték jegybanki kiterjesztése még a tervekben, ÁFA-csökkentésről pletykálnak, miközben körvonalai sem látszanak a megoldásnak –, és egyelőre azt a forgatókönyvet támasztják alá, hogy nem lesz gyors IMF-megállapodás. A piacok még nem ezt árazzák. Egy váratlanul kedvező EKB-döntés persze a forintot is erősítené – írja az elemző.

A Raiffeisen Bank elemzői a kötvényvásárlással kapcsolatos azeri cáfolatot helyezik előtérbe. Az azeri állami olajalap hivatalosan bejelentette, hogy nem tervezi magyar állampapírok vásárlását (a cáfolat a szakértők szerint cinikusan későn érkezett az augusztus eleji találgatásokra). A keleti nyitás finanszírozási oldalról nem látszik működni, az EU/IMF megállapodásra változatlanul nagy szükség lenne. A piac viszont éppen most kezdi el találgatni, hogy akár össze is omolhatnak a tárgyalások. Hivatalos kezdési időpont nincs, Varga Mihály szerint folyamatos a kapcsolat. Idén nem számítunk megállapodásra – szögezik le a Raiffeisen Bank elemzői.

Így látja Árokszállási Zoltán, az Erste Bank vezető elemzője is. A szakértő megjegyzi, hogy az állam továbbra is jelentős, július végén mintegy 3,8 milliárd eurónyi devizatartalékon ül, ami egyrészt megnyugtathatja a piacokat, másfelől viszont kétségessé teszi a gyors IMF megállapodást. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a magyar állam idén nem állapodik már meg a nemzetközi szervezetekkel, hacsak a piaci mozgások erre nem kényszerítik – véli az Erste Bank vezető elemzője.


Kissé optimistább a Commerzbank: "az IMF tárgyalási időpont ugyan még nincs, de nem kell temetni még a megállapodást, van még remény a szerződéskötésre" – írja Karsai Péter. Az elemző szerint az kijelenthető, hogy egyre csökken annak az esélye, hogy őszre megállapodunk. Az ősz vége lehet november utolsó napja (meteorológiai ősz), vagy akár december 21-e is (csillagászati ősz), ezen időpontig még összejöhet a megállapodás, de akkor hamarosan tudnunk kellene a menetrend első fázisairól – írja Karsai Péter.

A múlt héten az IMF központjában azt nyilatkozták: nincs még időpont a Magyarországgal folytatott tárgyalások újabb fordulójára, és ezt megerősítette Szűcs Tamás, az unió budapesti misszióvezetője is. 550-600 milliárdos megszorítás jöhet Az elfogadott költségvetés és a jelenlegi piaci növekedési várakozások alapján az EU/IMF páros 4-4,2 százalékos deficittel kalkulálhat jövőre.

Ez alapján, ha az IMF tényleg ragaszkodik a 2,2 százalékos deficitcélhoz, akkor a GDP 1,8-2,0 százalékának megfelelő fiskális rés van a 2013-as tervben. Ez mintegy 550-600 milliárd forint, vélik az OTP bank elemzői.

A kormány nem siet az IMF-megállapodással, hozzáállása akkor változhat meg az elemzők szerint, ha:

- az ÁKK nem tudja értékesíteni a tervezett mennyiségeket az aukciókon

- az eurózóna perifériális adósságválsága súlyosbodik és a külföldi finanszírozás bizonytalanná válik

- amennyiben a jelenlegi, fejlődő piacok kötvényei iránti jelentős keresletet eredményező, hozamvadász magatartás megszűnik és a fejlődő piaci kötvények iránti kereslet visszaesik

- a bizalom hiánya a forinteszközök jelentős leértékelődését eredményezi, a bankszektor stabilitását is veszélyeztetve -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.