Kifelé az összes japán kutyával – ilyen és ehhez hasonló feliratú transzparensekkel tüntettek tegnap Japán pekingi nagykövetsége előtt az ellen tiltakozva, hogy Tokió a múlt héten megvásárolta a Peking által is követelt japánul Szenkaku, kínaiul Tiaojü néven ismert, kelet-kínai-tengeri szigetcsoport három tagját azok magántulajdonosától. Az amúgy lakatlan, mindössze hét négyzetkilométernyi szigetek hovatartozása azért kiemelt kérdés, mert stratégiailag fontos hajózási útvonalak, illetve jelentős olaj- és földgázlelőhelynek vélt területek mentén terülnek el, valamint fontos halászati helyszínnek számítanak.
Az egy hete tartó, többezres tüntetések tegnap már több mint száz kínai városra terjedtek ki, ugyanis a keddi demonstrációkra az is apropót szolgáltatott, hogy 1931-ben ezen a napon történt az úgynevezett mukdeni incidens, amelyet követően Japán megszállta Mandzsúriát.
A Kínában érdekelt japán cégek (például Panasonic, Toyota, Nissan, Canon, Sony) gyárainak és üzleteinek jelentős része zárva maradt, miután az előző napokban közülük többet is megtámadott a tüntető tömeg.
A központi pártlap, a Zsenmin Zsipao hétvégi cikke a megmozdulásokat a hazafiasság megnyilvánulásaként értékelte, így szakértők szerint most az a kérdés, hogy a pekingi kormányzat, amely szemét behunyva tőle szokatlan módon szabad utat engedett az utcai tiltakozásoknak, tesz-e lépéseket a közhangulat megnyugtatására.
Szakértők szerint, komolyan károsíthatja a két ország amúgy igen jelentősnek mondható gazdasági kapcsolatát, ha tovább eszkalálódnak a megmozdulások. Kína Japán legnagyobb kereskedelmi partnerének számít, míg Japán Kína esetében a harmadik legfontosabb partner. Tavaly a két ország közötti kereskedelem értéke rekordszintre, 345 milliárd dollárra nőtt. Elemzők kiemelik, hogy gazdasági szempontból mindkét fél jelentőset veszíthet a szigetvitán. Tokió számára azért fontos a kínai piac, mert a kínaiak egyre nagyobb mértékben vásárolják az ott amúgy top-brandnek számító japán árucikkeket, miközben a szigetország exportja amúgy az erős jenárfolyam, illetve a válság miatt visszaeső amerikai és európai kereslet hatásait nyögi. Kínának pedig azért lenne fontos a rendezett viszony Japánnal, mert a szigetország cégei jelentős beruházónak számítanak Kínában, ahol számos gyárat hoztak létre egyrészt az alacsony ottani költségek, illetve amiatt, mert az erős jen jelentősen rontja a Japánban előállított termékek versenyképességét. Bár a konfliktus odáig még nem fajult el, hogy a japán cégek termelésük más régiós országba történő áthelyezését fontolgassák, azonban az nem kizárt, hogy a mostani feszültség miatt a kínai beruházást fontolgató japán cégek elállnak tervüktől.
A szigetvita éleződése miatt tegnap jelentősen estek a Kínában érdekelt japán cégek részvényei a tokiói börzén, például a Fast Retailing ruházati kiskereskedelmi lánc papírjainak árfolyama hét, a Nissan autógyártóé öt százalékkal esett. Az utcai demonstrációk hatására azonban a kínai tőzsdeindexek is az elmúlt közel fél év legnagyobb kétnapos esését produkálták, miután a helyi befektetők amiatt aggódnak, hogy a szigetvita komoly károkat okozhat a kínai gazdaság számára, amely így tovább fékezheti az amúgy is lassuló kínai növekedési ütemet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.