Immár a kormány hivatalos álláspontja is az: nem tartható az idén a 0,1 százalékos GDP-növekedés előirányzat. Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ennek elismerése mellett ugyanakkor megerősítette: az idei hiánycél „akár 1 százalékos” zsugorodás esetén is tartható lehet, és a kormány kitart a 2013-ra tervezett 1,6 százalékos növekedési előirányzat mellett is. A piac nem osztja egyöntetűen az államtitkári optimizmust.
(Az államtitkár szavai nem okozhattak különösebb meglepetést, mert korábban Matolcsy György miniszter is arról beszélt, hogy a hazai gazdaság az idén stagnálás közeli teljesítményt nyújt, hozzátéve: ez mínusz 1 és 1 százalék közötti éves GDP-változást jelent.)
A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan figyeli a gazdasági folyamatokat és beérkező adatokat – válaszolta a tárca lapunk kérdésére, amelyben azt firtattuk, van-e új „növekedési” előirányzat. Az új információk kedvezőtlenebbek a vártnál, de még csak félévnyi makroadat áll rendelkezésünkre – magyarázták a tárca munkatársai, és megerősítették: a 2012. költségvetési hiánycél a konzervatív tervezésnek és a beépített tartalékoknak köszönhetően továbbra is tartható.
egyedül Lars Christensen, a Danske szakembere találta el a legutóbbi kamatdöntés eredményét
A Morgan Stanley legfrissebb, szintén a héten közzétett prognózisa szerint az idei 1,2 százalékos zsugorodás után jövőre 0,7 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. Az amerikai pénzintézet londoni szakemberei kiemelik: a második negyedévben, amelyben a GDP az előző negyedévi 1 százalék után 0,2 százalékkal csökkent negyedév/negyedév alapon, sem a háztartások fogyasztása, sem a kormányzati fogyasztás nem változott, miközben a beruházások tovább zsugorodtak. Az utóbbi területen a Morgan Stanley szakemberei sem várnak fordulatot: prognózisuk szerint 2012 egészében a beruházások volumene közel 10 százalékkal csökken, és jövőre is folytatódik a visszaesés (mínusz 1,2 százalék az előrejelzés).
A költségvetési hiány a Morgan Stanley előrejelzése szerint (is) meghaladja a hivatalos előirányzatot, bár mindkét évben a 3 százalékos maastrichti küszöb alatt maradhat (2,8, illetve 2,7 százalék). Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető elemzőjének az IMF-tárgyalásokról szóló gondolatai itt olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.