Mario Draghi, az EKB vezére az Európai Parlament zárt ülésén tegnap este azt mondta, nem tiltott kormányzati finanszírozás, ha a jegybank 2-3 éves lejáratú állampapírokat vesz. Hozzátette, ez nem ütközik az uniós jogba sem. A bizottsági ülésről képviselők szivárogtatták ki az elhangzottakat.
"A másodpiaci, 2-3 éves lejáratú kötvények vásárlásával nincs gond. Ezzel az EKB nem menne szembe az uniós szerződéssel" - sorolta a jegybankelnök érvelését Jean-Paul Gauzes francia, néppárti EP-képviselő.
Miközben Mario Draghira óriási nyomás nehezedik Németország részéről – ahol elutasítják a kötvényvásárlást –, addig a gyenge euróövezeti országoknak egyre nagyobb szükségük lenne a beavatkozásra, hiszen a kötvényhozamok hosszabb távon fenntarthatatlan szintre emelkedtek. A spanyolok és az olaszok hiába hozzák meg az elvárt megszorításokat, a piac számára ez már nem elegendő, mert egyre nőnek a recessziós félelmek is.
A piaci szereplők szerint az euróövezet rövid távú stabilizálására egyetlen lehetőség maradt, az EKB beavatkozása. A konzervatív német jegybankár, Jens Weidmann azonban hajthatatlannak tűnik. A Bundesbank elnöke attól tart, hogy a kötvényvásárlás felpörgetheti az inflációt az euróövezetben, és - Draghi véleményével ellentétben - a tiltott monetáris finanszírozás kérdését is felveti.
Inflációval kapcsolatos aggodalmának alapot adhat, hogy az előzetes becslés szerint augusztusban 2,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, míg elemzők 2,5 százalékos emelkedésre számítottak, és az előző hónapban még csak 2,4 százalékon alakult az infláció. A fogyasztói árak emelkedésének üteme így tartósan meghaladja az EKB 2 százalékos célszintjét.
Az EKB nyáron nem tartott inflációs nyomástól, és a romló növekedési kilátásokkal megengedték az irányadó kamat csökkentését, így 0,75 százalékra, történelmi mélypontra vágják a kamatot júliusban. Most további kamatcsökkentés jöhet elemzők szerint – bár a Kormányzótanács ülésén előkerülhetnek az infláció aggodalmak –, ám a monetáris politika ezen eszközével önmagában már nem tudják helyreállítani a bizalmat és javítani a növekedési kilátásokat. Többen ugyanakkor azt várják, hogy a csütörtöki ülésen egyelőre szinten maradhat az irányadó kamat.
Bernanke sikerrel járt
Ben Bernanke, a Fed elnöke múlt pénteken nem jelentette a mennyiségi monetáris könnyítés harmadik körét (QE3), ugyanakkor erős utalást tett arra, hogy a program elindulhat. Bernanke szerint az előző programok sikeresek voltak, és további mennyiségi lazítás következhet, ha a gazdasági folyamatok megkövetelik. A piacok kedvezően fogadták a Fed-elnök bejelentését, hiszen fenntartotta a QE3 érkezésével kapcsolatos várakozásokat. A kérdés az, hogy Mario Draghi képes lesz-e hasonló „bravúrra” a csütörtöki kamatdöntést követő sajtótájékoztatón.
Nincs könnyű a feladata az EKB elnökének, hiszen a német alkotmánybírósság szeptember 12-én dönt az Európai Stabilitási Mechanizmusról. A mentőalaphoz fordulás pedig feltétele lenne a kötvényvásárlásnak a tervek szerint, miközben a gyenge országok úgy szeretnék kiharcolni a kötvénypiaci beavatkozást, hogy ne kelljen a mentőalap segítségét kérni.
Ha nem csökken a kamat, és Draghi nem tesz egyértelmű kijelentéseket a programról, akkor a piaci kiábrándulás miatt újra meredeken emelkedhetnének a spanyol és olasz kötvényhozamok, ami a külső segítség irányába taszítaná az országokat. Ellenkező esetben fennmaradhat a várakozás, hogy a jegybank rövidebb távon képes lesz stabilizálni az euróövezet gyenge államainak kötvénypiacait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.