A humántőkére kinevelésére a jövedelem felét a család, másik felét az állam adja. Az állam csak akkor garantálhatja a nyugdíjat, ha gondoskodik a fiatalkorúak újratermeléséről. A szakértő azt mondta, sokan egzisztenciális okok miatt nem vállalnak gyermeket, de a kényelmi okok is szerepet játszanak.
Botos Katalin szerint a nyugdíjrendszer demográfiai okokból fenntarthatatlan, ezért célszerű olyan reformokban gondolkodni, amelyek pozitívan hatnak a gyermekvállalásra – hangsúlyozta. Olyan rendszer kell, ami elismeri a humántőkébe való befektetést, ugyanakkor figyelembe veszi a magyar költségvetés feszült helyzetét. Hozzátette: a reform nem ronthat a jelenlegi nyugdíjasok helyzetén.
Botos Katalin a pontrendszeren alapuló nyugdíjrendszert javasolja, ez az egyéni számlán alapuló rendszer egy továbbfejlesztett változata, amely a gyermekvállalást is figyelembe veszi. Ez fontos, hiszen jelenleg a gyermeket vállalók nyugdíj kilátásai rosszabbak, mint a gyermektelenekéi. A szakértő elmondása szerint ebben a rendszerben a nyugdíj alapja a járulékfizetés és előnye, hogy mindenki számára átlátható, ellentétben a jelenlegivel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.