"Egy dacos gazdasági miniszter jelentette be tegnap, hogy az alig 2 hetes hiánycsökkentő programot ért EU-s kritikák miatt újabb lépésekre kényszerülnek" – kommentálták Matolcsy György tegnapi bejelentéseit az MKB Bank közgazdászai. "A lépések döntően a bankokat és a vállalatokat sújtják, de végül közvetve a lakosságot is érintik."
"A fiskális elcsúszást nem engedheti meg magának a kormány az EU-s kényszer miatt." Ez a legfőbb üzenete Matolcsy György tegnap bejelentetett 367 milliárdos csomagjának a Raiffeisen Bank elemzői szerint. Az intézkedések közt szerepel a bankadó megtartása (felezésének eltörlése), valamint a pénzügyi tranzakciós illeték megemelése.
A kormány hét héten belül a második intézkedéscsomagot jelentette be, hogy megfeleljen a brüsszeli elvárásoknak; ne bukjuk el a kohéziós forrásokat, vagyis 3 százalék alatt maradjon a GDP-arányos deficit.
"Ez a gazdaságpolitika legerősebb horgonya, amely akár kidolgozatlan, növekedésgyilkos intézkedéseket is legitimál" – írják a Raiffeisen Bank elemzői.
Az Erste Befektetési Zrt. elemzői azt emelték ki, hogy a kellemetlen az egész történetben, legalábbis ami a tőkepiacokat illeti, hogy a közel fél éve megfigyelhető ortodoxia után megint az unortodox útra lépett a kormány. "A bankadó magas szinten tartása továbbra is rombolja a bankok hitelezési képességét, ami nem jó a gazdaságnak."
"A csomag nagy terhet ró a bankokra és a vállalati szektorra" – vélekedett a bejelentést követően elemzésében Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető közgazdásza szerint ezek egy részét átterhelik az ügyfelekre (végül a háztartások fizetik meg), de a vállalati költségek csökkentésre is számítani lehet. A bankok a tőkeáttétel leépítésének felgyorsításával reagálhatnak, ami káros a növekedésre nézve, jegyezte meg.
"Mindez lassabb növekedéshez, alacsonyabb foglalkoztatáshoz és magasabb inflációhoz vezet" – írta Kondrát Zsolt, mindebből pedig alacsonyabb adóbevéttelek következnek. Az MKB vezető közgazdásza szerint az intézkedések negatív növekedési áldozata nagyobb lesz annál a 0,1 százalékpontnál, mint amit a kormány vár. Matolcsy György 0,9 százalékra csökkentette a 2013-as növekedési prognózist a korábbi 1 százalékról.
"Összességében a csomaggal elérhető a 2013-as költségvetési hiánycél (2,7 százalék a GDP arányában), de tovább erodálja a növekedési potenciált", vélte az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.