Az idei második negyedév végén az euróövezetben 90 százalékra emelkedett a GDP-arányos államadósság. 2012 első negyedévében 88,2 százalékon állt a mutató. Az adósság leépítése egyelőre annak ellenére sem sikerül, hogy az euróövezeti országok komoly megszorításokat hajtanak végre.
Az Európai Unió egészében is emelkedett az államadósság: az idei első negyedév végi 83,5 százalékról 84,9-re. Egy évvel korábban (2011 második negyedévében) még 81,4 százalék volt az EU-s országok átlagos adóssága, és 87,1 az euróövezeti országok GDP-arányos államadóssága.
2012 első negyedévéhez képest 20 országban emelkedett a GDP-arányos adósság a második negyedév végére, 6 országban csökkent, és egy országban nem változott az adósság mértéke.
Magyarországon az államadósság mind az euróövezet, mind az EU-27 átlagánál alacsonyabb, és az egyik legnagyobb mértékben, 1,3 százalékponttal tudta csökkenteni az adósságot egy negyedév alatt, így a második negyedév végén 78,3 százalékra mérséklődött az adósság.
A magyar államadósság csökkenésében kulcsszerepe van annak, hogy a forint meredeken erősödött az euróval szemben. Éves összehasonlításban Magyarországon az adósság gyakorlatilag stagnált, ám így is az EU élmezőnyébe tartozik, hiszen a legtöbb országban meredeken emelkedett az adósság.
Az államadósságunk ugyanakkor nem tud „elszakadni” a 80 százalékos szint közeléből; így adósságpályánk alakulása annak fényében nem túl kedvező, hogy az állam helyzetét nagyban javította a magán-nyugdíjpénztári vagyon de facto államosítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.