BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Párizs szigort tettet, de már szétesett a költségvetése

Tekintettel a nulla növekedésre és az euróövezetben jelentkező recessziós veszélyre, a francia közgazdászok már nem gondolják, hogy Párizs 2013-ban megvalósítja a költségvetési deficit GDP-hez mért 3 százalékra csökkentését – írja a Financial Times Deutschland (FTD).

A hatalmon lévő szocialisták számos politikusa is úgy véli, hogy a cél tarthatatlan, és azt szorgalmazzák, hogy Brüsszel és az EU partnerek lazítsanak a takarékossági előírásokon.  A három százalék vélhetően "nem tabu" - hangoztatta Harlem Désir, a szocialista párt vezetője. Ezzel François Hollande párttársai szembemennek a francia miniszterelnökkel, hiszen Jean-Marc Ayrault továbbra is azt hangoztatja, hogy nem engedhetnek a hiánycélból. A miniszterelnök megfogalmazása szerint országa minden elveszíthet, ha lazít a gazdaságpolitikán, ez esetben ugyanis az állam finanszírozásának költsége olyan, tarthatatlan szintre emelkedhet, mint amit Spanyolországban is tapasztaltak.

A 2013 évi költségvetés, amellyel a kormány be akar tömni egy 30 milliárd eurós lyukat, azon a feltevésen alapul, hogy jövőre a GDP 0,8 százalékkal nő. Sok megfigyelő azonban túlságosan derülátónak tartja e prognózist. Philippe Aghion, a Harvard professzora, aki Hollande tanácsadói köréhez tartozik, az FTD-nek úgy nyilatkozott: a növekedési cél nem reális. Aghion szerint, ha Hollande tartani akarja a hiánycélt, akkor tovább kell emelnie az adókat, ami őrültség lenne, hiszen a jövő évi költségvetésbe már 20 milliárd eurónyi plusz adóterhet terveztek be. Az IMF mindössze 0,4 százalékos növekedést vár Franciaországtól jövőre, de a Natixis vezető közgazdája, egyben az École Polytechnique professzora, Patrick Artus még borúlátóbb és 0,4 százalék százalékos recesszióval számol. Ha a jóslat beteljesül, 4 százalékra emelkedhet a deficit a jövő évben.

Artus szerint a legnagyobb gond a 2013-as büdzsé összetétele, a kormány ugyanis elsősorban a magasabb jövedelműekre kivetett pluszadókkal pótolná a költségvetési hiányt ahelyett, hogy az állami kiadásokat csökkentené. Holott – véli az elemző – Finnország és Dánia a kilencvenes években igazolta, hogy a kiadások visszavágása kevésbé árt a gazdaságnak, mint a befektetéseket fékező tehernövelés. Hasonlóan vélekedik a Cheuvreux elemzője, Nicolas Doisy is, aki szerint a 2013-as költségvetésben megjelölt célokról már most tudható, hogy nem tarthatóak. "A költségvetési szigor álarcával Franciaország megtéveszti a piacot, miközben azon dolgozik, hogy az összes tagállam számára lazítsa a költségvetési szabályokat" – fogalmazott Doisy.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.