A Die Welt a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó uniós költségvetésről kezdődő csúcsértekezettel kapcsolatban kiemeli, hogy Nagy-Britannia továbbra is kitart kőkemény álláspontja mellett az Európai Unióval szemben. A brit kormányfő ugyanis a nyilvánosság előtt nem tér el attól a régóta hangoztatott követelésétől, hogy a brüsszeli költségvetést be kellene fagyasztani, legfeljebb a két százalékos inflációhoz kellene igazítani. És szövetségek kovácsolása érdekében Cameron az elmúlt napokban szinte szünet nélkül telefonbeszélgetéseket folytatott lengyelországi, svédországi, németországi, hollandiai és más országokbeli partnereivel.
Nem akar ismét annyira felkészületlenül megjelenni, mint a 2011. decemberi EU-csúcson, amikor nem folytatott ilyen beszélgetéseket, és nemet mondott a fiskális paktumra. Akkor pedig a paktumról Nagy-Britannia nélkül határoztak.
A Die Welt szerint a brit miniszterelnökség és brit jogi szakértők szerint megvalósíthatatlan az a Brüsszelben híresztelt terv, hogy szükség esetén csak 26 EU tagállam döntsön az új költségvetésről. Ez azonban alááshatná a közösség szerződéseinek törvényes alapjait. Londonban a „britek nélküli” ötletben kísérletet látnak arra, hogy fokozzák a nyomást Cameronra - írja a német lap.
A Die Presse csütörtöki elemzésében arról ír, hogy az EU 27 tagországának a kormányai megosztottak a legközelebbi uniós költségvetés kérdésében. Túl sok az igazságtalanság és a tabu a lap szerint. Angela Merkel német szövetségi kancellár pedig szerdán pesszimistának mutatkozott.
Az osztrák lap kiemeli az agrártámogatás igazságtalanságát, és nincs szó annak megreformálásáról. Rámutat arra, hogy az utóbbi években az EU költségvetéséről tartott tárgyalásokon a mezőgazdaság támogatása volt a legvitatottabb rész. Utalt arra, hogy a legtöbb EU pénz nagyvállalatoknak jutott. Ezúttal sem vették fontolóra az üzemenkénti kötelező felső határt, amely ismét eltűnt a javaslatokból. Néhány ország, köztük Franciaország, annyira erőteljesen profitál a támogatási szabályokból, hogy nem engednek meg változtatásokat és Ausztria is elzárkózik a reformoktól.
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.