BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány multipartnerei

Megvan a negyedik „jó multi”: a kormány a Coca-Cola, Richter és az Alcoa-Köfém után Orbán Viktor pénteken a kecskeméti Mercedes-gyárat felépítő német Daimlerrel is aláírta a stratégiai megállapodást.

Az új magyar gazdasági modell szinte hibátlanul kapcsolódik a némethez Orbán Viktor szerint, aki ezt a kormány és a Daimler AG közötti stratégiai partnerségi megállapodás pénteki aláírási ünnepségén mondta az Országházban.

A miniszterelnök úgy fogalmazott, a magyar-német kapcsolatok jövőbeli összetartó ereje, cementje a modern német gyáripar megjelenése, tartós jelenléte Magyarországon, valamint a magyar gazdaság modernizálásában játszott német szerep.

Rámutatott, hogy a Daimler több mint a Mercedes, amely a cég legismertebb terméke: a Daimler nemcsak személyautókat gyárt, hanem „egy sokkal szélesebb ipari spektruma” van, a magyar kormány pedig a vállalat többi ágazatában is szeretne együttműködést kialakítani.
Martin Jäger, a Daimler kül- és közpolitikai kapcsolatokért felelős alelnöke arról beszélt, hogy a cég mindig hathatós támogatást kapott a kormánytól és Kecskemét városától.

A hosszú távú stratégiai megállapodások a miniszterelnök szerint a gazdaságpolitika újszerű „unortodox” eszközei. Az aláírt szerződések ugyanakkor inkább a „jó viszony” deklarációjának tekinthetők, mintsem részletes akciótervnek. Ez persze nem kevés. Mint Orbán Viktor az Alcoával kötött megállapodás aláírásakor hangsúlyozta, „a kormányzattal kialakított bizalmi kapcsolat stabilitást és kiszámíthatóságot ad a cég számára”.
A kabinet a tervek szerint az idén mintegy 40 nagyvállalattal állapodik meg, a következőket a tervek szerint a Suzukival és a Hankookkal írja alá.

Coca-Cola

Az első stratégiai szerződés szerint a kormány és az üdítőital-gyártó félévente egyeztet, a konfliktusokat pedig „barátilag, egymás közt rendezik”. A Coca-Cola tavaly 80 milliárd forintos árbevételt ért el, ennek 90 százalékát a magyar piacon realizálta. A dunaharaszti székhelyű, két palackozó üzemet és 9 regionális elosztó központot működtető vállalat 1400 dolgozót foglalkoztat, többségüket értékesítési és a logisztikai területen. A Coca-Cola magyarországi gyártókapacitásának kialakítására és fejlesztésére 100 milliárd forintot fordított.

Richter

Helyes út volt, hogy eddig az állam a minimálisra korlátozta a tulajdonosi beleszólást, lehet, hogy ez is hozzájárult a vállalat sikereihez – jegyezte meg Orbán Viktor a stratégiai megállapodás aláírásakor, hangsúlyozva: a kormánynak is célja, hogy a hazai gyógyszergyártás a világ élvonalában maradjon. A Richter, amely tavaly 308 milliárd forintos bevétel mellett 49 milliárd forintos adózott eredményt ért el, közvetlenül ötezer, közvetve további tízezer embernek ad munkát az országban, és a magyarországi vállalatok közül a legtöbbet költi k+f-re.

Alcoa-Köfém

A székesfehérvári székhelyű vállalat a megállapodásban elkötelezte magát, hogy k+f tevékenységébe a magyarországi oktatási és kutatóintézményeket is bevonja. Az Alcoa emellett kész nagyobb részt vállalni Székesfehérvár és környéke közéletében, ami egyebek mellett a kultúra és az oktatás támogatását jelenti. Az 1600-1700 főt foglalkoztató, 160 milliárd forintos éves árbevételt elkönyvelő cég hazánkban hozta létre egyik Globális Szolgáltató Központját; itteni nyereségét szinte teljes egészében magyarországi beruházásokra fordítja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.