A magyar gazdaság idei és a jövő évi „növekedésére” vonatkozó prognózisát is lerontotta a Morgan Stanley: az amerikai pénzintézet elemzőinek üveggömbje szerint a GDP az idén 1,3 százalékkal csökken, jövőre pedig stagnál – a korábbi prognózis 2012-re 1,2 százalékos zsugorodás, 2013-ra pedig 0,7 százalékos bővülés volt.
A háztartások terheit nem csupán a hitelek, de a kormány által bejelentett megszorítások is növelik, amelyek miatt negatívan hat a GDP-re a közösségi fogyasztás is. A beruházásokat az eurózóna-beli kereslet gyengesége mellett a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága fogja vissza. A bankok folytatják az agresszív „mérlegalkalmazkodást”, a hitelezési kedvet az állandósuló bankadó sem erősíti.
Az iparból érkeznek biztató jelek: a termelés a harmadik negyedévben éves összevetésben stagnált ugyan, de az előző negyedévhez képest (a szezonálisan kiigazított adatok szerint) 1,4 százalékkal nőtt. A Morgan Stanley elemzői szerint a növekedés valószínűleg az idén elindult autógyártás projekteknek köszönhető.
Infláció: az új adók fölfelé húznak
Az éves átlagos inflációra vonatkozó prognózist a Morgan Stanley a gyenge gazdasági növekedés ellenére fölfelé módosította: az új előrejelzés szerint az átlagos éves ráta 2012-ben 5,8 százalék, 2013-ban pedig 5,3 százalék lesz. Az utóbbi radikális felülvizsgálat eredménye: a korábbi várakozás 3,8 százalék volt.
Az emelést a Morgan Stanley az alkohol- és dohánytermékek, valamint az üzemanyagok jövedéki adójának emelkedésével, valamint a tranzakciós illeték bevezetésével magyarázták. 2014-ben ezeknek a hatása „kiárazódik”, így a ráta csökkenhet, de akkor is a 3 százalékos jegybanki célszint fölött marad.
Folytatja a jegybank a lazítást, de novemberben lehet, hogy szünetet tart
A Morgan Stanley elemzői szerint 60 százalék a valószínűsége, hogy a keddi kamatdöntő ülésen újabb 25 bázisponttal (6 százalékra) csökkentik az alapkamatot, 40 százalék a tartás esélye. A kamat ezt követően tovább csökkenhet, az elemzők újfent megerősítették azt a régóta fenntartott prognózisukat, amely szerint 2013 nyarára 5 százalékra csökkenhet az irányadó ráta.
Az ország kockázati megítélése egyelőre konzisztens a monetáris feltételek enyhítésével – vélekedik a Magyarországról szóló fejezetet jegyző Pasquale Diana és Jaroslaw Strzalkowski. Ezt erősítette meg az Európai Bizottság november 7-i jelentése is, amely szerint jövőre is a maastrichti küszöb alatt maradhat a GDP-arányos költségvetési hiány. Ezzel a Morgan Stanley elemzői is egyetértenek: prognózisuk szerint 2012-ben és 2013-ban egyaránt 2,8 százalékos lehet a deficit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.