A jegybank várakozásai szerint 2013-ban 0,5 százalékkal növekszik majd a GDP, szemben a korábbi, 0,7 százalékos előrejelzéssel. 2014-re vonatkozólag 1,5 százalékos növekedést várnak. 2013-ban a nemzeti bank 3,5 százalékos inflációt vár, szemben a szeptemberben előrejelzett 5 százalékkal.
A módosítást részben a lakossági áram- és gázár 10 százalékos állami csökkentése indokolja, másrészt a jövedéki adó emelésére vonatkozó terveinek módosítása. A két döntés együtt 1,4 százalékkal csökkenti az inflációs várakozást. 2014-re 3,2 százalékos fogyasztói árindex növekedést az MNB. Az adószűrt maginfláció ugyanakkor 3,1 százalékról 3,5 százalékra emelkedik 2013-ban, 2014-ben pedig 3,4 százalékra áll be, vagyis nem teljesíti a 3 százalékos célt.
Simor András hozzátette: bár a reálgazdaság kapcsán nem következett be javulás, sőt, a pénzpiacok által közvetített kockázatok csökkentek. Magyarország kockázati felárai kedvezőbben alakultak, miközben romlottak a reálgazdasági mutatók. A következő két évben negatív kibocsátási rést lát az MNB és bár a foglakoztatás bővül, tovább növekszik az egységnyi munkaköltség, így a következő két évben nem számol a foglalkozatottság további emelkedésével a jegybank.
Az inflációs kilátászt a csökkenő olajár is segítette, középtávon a kérdés az, hogyan alkalmazkodik a gazdaság a kormány intézkedései által keltett inflációs nyomásh oz. A bankadó, tranzakciós adó, közműadó, illetve a minimálbér emelése ugyancsak növeli a termelési költségeket. A kockázati pályák egyike, hogy a költségoldali inflációs nyomás erősebb jelentkezik, magasabb árakhoz vezet és így szigorúbb monetáris politikát igényel.
További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a beérkező adatok megerősítik, hogy elérhető az inflációs cél - idézte Simor András a jegybank közleményét.
Újságírói kérdésre Simor András elmondta: akkor lát lehetőséget az együttműködésre a kormánnyal, ha a kabinet nem Mikes Kelemenként tekint a jegybank vezetőjére, hanem válaszra is méltatja. Az MNB-elnök hozzátette, hogy számos kezdeményezéssel fordult a kormányhoz, de ezekre semmilyen reakciót nem kapott. Hozzátette: bár mandátuma már nem tart sokáig, még mindig el lehet kezdeni az együttműködést.
A közelmúlt forintgyengülésével kapcsolatban Simor András elmondta: a jegybanknak rövid távon jelentkező volatilitásokra nem kell figyelnie, ugyanakkor ez a jelenség arra mutat, hogy csökkent a bizalom, erre pedig figyelmet kell fordítania a jegybankoknak.
A kormány mintegy 500 milliárd forintot hagyott a lakosság zsebében, a fogyasztás mégsem nőtt. A lakosság eladósodott, méghozzá nagyrészt devizában, ezért nem biztos, hogy a többletjövedelmeit a boltokban elkölti majd - válaszolt a jegybank elnöke arra a kérdésre, nem emeli-e majd a fogyasztást a lakossági energiaár-csökkentés.
Egy országban az kelt bizalmat, ha a kormánynak nem kell külön együttműködést kötnie a cégekkel, hanem mindenki számára egyforma feltételek érvényesek a cégvilágban - fogalmazott Simor András a multikkal kötött stratégiai megállapodásokról.
A következő oldalon: miért vágtak eddig?
Az elmúlt negyedév kamatvágásai mögött a monetáris tanács szerint „az a megfontolás állt, hogy a gyenge kereslet előretekintve jelentős dezinflációs hatást fejt ki, ami az inflációt rövidtávon magasan tartó költségsokkok kifutásával egyre inkább előtérbe kerülhet, segítve az inflációs cél elérését. Ebben az időszakban a globális kockázati étvágy jelentősen erősödött, ami a magyar kockázati felárakat érdemben mérsékelte, növelve a monetáris politika mozgásterét”.
Novemberi közleményében a monetáris tanács jelezte, hogy további kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok folytatódnak és a középtávú inflációs kilátások a céllal összhangban alakulnak.
A friss inflációs jelentés tükrében a monetáris tanács úgy látja, „az inflációs cél a monetáris kondíciók lazítása esetén is elérhető”. „További kamatcsökkentésre kizárólag akkor kerülhet sor, ha a kedvező pénzügyi piaci folyamatok folytatódnak és a beérkező adatok megerősítik, hogy az inflációs cél a monetáris politika horizontján elérhető” – erősítik meg.
Unortodox lehet a jegybank
Matolcsy György rádiós interjújának lényege: az MNB-nek serkentenie kell a növekedést, és együtt kell működnie a kormánnyal. A miniszter szerint a jegybanknak „pontosan azokkal” az eszközökkel kell élnie, amelyekkel az Európai Központi Bank, a Bank of England vagy a Fed él. Az MNB azonnal jelezte: a fölvetésben szereplő unortodox megoldások egy része lehetetlen. Helyesen tette, és nem is tehetett mást – értékel Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője, aki szerint immár a piac is felfigyelt arra, mi történik Magyarországon.
A mostani az első alkalom, hogy a kormány explicit módon szóba hozza, mi lesz március után a Magyar Nemzeti Bank szerepe, a piac pedig azonnal reagált is – írja Peter Attard Montalto.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.