Az Európai Parlament mai ülésén 579 képviselő szavazott a szigorúbb szabályok bevezetése mellett, s mindössze 58 ellene – jelenti az ORF osztrák tévé. Michel Barnier, az Európai Bizottság belpiaci biztosa arra mutatott rá, hogy a hitelminősítő ügyökségek hozzájárultak a piacok volatilitásához és a spekulációhoz.
Ezért volt szükség arra, hogy határozottan reagáljanak. Tekintettel az államadósságok hitelminősítők általi értékelésére, „azt a sajnálatos tapasztalatot kellett szerezni, hogy a piacok a részben nem megfelelő időben nyilvánosságra hozott hitelminősítések miatt csaknem instabillá váltak“. Reméli – hangoztatta Barnier -, hogy az ír EU-tanácsi elnökség idején a szabályozást tovább viszik.
Az Európai Parlament által jóváhagyott új szabályozás annak megakadályozását célozza, hogy a befektetők “automatikusan és mértéken felül az államkötvények és részvények kibocsátói minősítésére támaszkodjanak.“ A hitelminősítő ügynökségeknek a nem kért államadósság-értékeléseket csak meghatározott időben szabad majd kiadniuk. Ezenkivül lesznek egyértelmű szavatossági szabályok. Így a befektetők és a kibocsátók a bíróság előtt érvényesíthetik majd a veszteségeiket, ha a hitelminősítők durva hanyagsággal jártak el. E szavatosságot a durván hibás értékeléseket illetően az EP-képviselők ugyan elvben üdvözölték, de egyúttal arra mutattak rá, hogy a durván hibás értékeléseket vélhetően néha nehéz megbecsülni. Ezenkívül sort kerítenek az érdekkonfliktusok elkerülésére. Szigorúbb feltételek lesznek a hitelminősítők fuzionálására vonatkozóan annak érdekében, hogy a versenyt ne akadályozzák. Az új szabályok már tavasszal hatályba léphetnek.
A szigorító szabályok elfogadását üdvözölte Pelczné Gáll Ildikó fideszes EP-képviselő. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy bár az intézmények látszólag folyamatosan foglalkoznak a hitelminősítők kérdésével, a téma megnyugtató lezárása még nem történt meg, további teendők vannak.
"A hitelminősítők tevékenysége köztudottan sokszor milliárdokban mérhető károkat okozott az európai gazdaságoknak, valamint túlértékelt szerepük jelentős függőséget is eredményezett" - emelte ki a szavazást megelőző vitában a magyar néppárti politikus.
Pelczné Gáll Ildikó szerint "amíg egy olyan európai hitelminősítő intézet felállításában nem tudunk megállapodni, amely nem csak rövid távú és önös érdekek szerint cselekszik, addig továbbra is csak megfigyelői leszünk az eseményeknek, amelyek hol jobb, hol rosszabb színben tüntetik fel a pénzpiaci eseményeket".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.