Államkötvényeket akar vásárolni, továbbá vállalati kötvényeket és részvényeket is. Vagyis a japán jegybank mindent felvásárol, amihez hozzájuthat. Meghajol ugyanis a tokiói kormány arra irányuló nyomásának, hogy a stagnáló gazdaságot ismét lábra állítsa.
A japán jegybank ily módon lenyomja a jen átváltási kurzusát a dollárhoz képest, s a japán pénzpolitika ezzel valutaháborút harangozhat be. Minél olcsóbb ugyanis a saját valuta, annál inkább javulnak az exportlehetőségek.
Ám Jens Weidmann, a német Bundesbank elnöke figyelmeztetett a központi bankok és a valutakurzus veszélyes politizálásának veszélyeire. Ugyanis ily módon mindinkább megkérdőjeleződik a pénzpolitika fő célja, az infláció elleni harc. "A független jegybank már kimegy a divatból."
A német szövetségi kormány is kétkedéssel figyeli a japán kormány eljárását és átérzi Weidmann általános aggályait a jegybankok függetlenségét illetően- írja a müncheni lap. "Meglehetősen sok gondot okoz nekem az, hogy tulajdonképpen mi a megválasztott új japán kormány politikája" - fogalmazott szokatlan nyíltsággal Wolfgang Schauble német szövetségi pénzügyminiszter. Egy magas rangú német kormánytisztviselő elismerte, hogy az euróválság ktörése óta az Európai Központi Banknál is jelentősen nőtt a politikai nyomás. "Egy jegybankkal szemben támasztott magas elvárások azonban még nem jelentenek támadást annak függetlensége ellen, hanem a szabadság kifejeződését jelentik egy demokráciában" -hangoztatta a német kormány képviselője a Süddeutsche Zeitungnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.