BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A piac nem számol azzal, hogy elszáll a költségvetés

A magyar gazdaság szempontjából rövid távon a legnagyobb kérdés a monetáris politika várható alakulása - mondta Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója a cég szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten.

Kiemelte: ha a döntéshozók valóban felismerték, hogy a monetáris politikában nincs helye az extrém ötleteknek, a forint gyengítése pedig nem járható út, a forintpapírok iránti élénk kereslet és a várhatóan sikeres dollárkötvény-kibocsátás után tovább csökkenhet a jegybanki alapkamat. Kedvező esetben akár 5 százalék alá is lemehet az alapkamat - húzta alá Forián Szabó Gergely.

A befektetési igazgató hozzátette: tavaly augusztusban még korainak tűnhetett a kamatcsökkentési periódus megkezdése, a piac azonban a monetáris tanács többségét igazolta. Jóslatokba nem bocsátkozott a következő jegybankelnök, illetve az alelnökök személyét illetően, annyit mondott: remélhetőleg a forintgyengítés kockázatai mindenki számára egyértelműek.

Forián Szabó Gergely nem számít arra, hogy "durva osztogatás" indulna a kormányzat részéről, mert mint mondta, a közpénzügyek rendbetétele, a csökkenő államadósság az elmúlt évek eredménye. Másrészt várható, hogy az ország kikerül az Európai Unió (EU) túlzottdeficit-eljárása alól június táján, de hamar újra el lehetne indítani az eljárást az EU részéről az ország ellen, ha esetleg fellazulna a költségvetés - elemezte a helyzetet. Hangsúlyozta: "a piac nem számol azzal, hogy elszáll a költségvetés."

Forián Szabó Gergely szerint a válság legrosszabb kimeneteleit a világgazdaságban kétségkívül sikerült elkerülni, de a válságban felhalmozott adóssághegyek leépítése hosszú és fájdalmas folyamat lesz, ezért a túlzott optimizmus nem indokolt.

Kifejtette: összességében jól vizsgáztak a világ vezető gazdaságainak jegybankjai és kormányai a nemzetközi pénzügyi válság kezeléséből. A legrosszabb forgatókönyveket eddig sikerült elkerülni, a piacok pénzbősége a bankok visszahúzódása miatt nem eredményezett magas inflációt, a nemzetközi pénzügyi közvetítő rendszer nem omlott össze. Kínában elmaradt a "hard landing", azaz a növekedés drámai visszaesése, Kínában közép távon 7-8 százalékos lehet a növekedés - fűzte hozzá.

Arról is szólt, hogy Európában sikerült eloszlatni az eurózóna szétesését illető aggodalmakat, amelyek beavatkozás híján önbeteljesítő jóslatként működtek volna - fejtette ki a befektetési igazgató.

Forián Szabó Gergely szerint a legsúlyosabb probléma, hogy a válságkezelés miatt a fejlett országok "nyakig el vannak adósodva", és Európában a bizonytalansági tényezőket gyarapítja a február végi olaszországi, és a szeptemberi végi németországi választások kimenetele.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.