BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jósprofesszor: A politikai cunami bedöntheti az euróövezetet

Az olaszországi politikai vihar még elsöpörheti az euróövezetet - nyilatkozta Nouriel Roubini a CNBC tévécsatornának az olaszországi Comói-tónál rendezett Ambrosetti Forum nemzetközi gazdasági konferencián.

A 2008-as válság előrejelzésével hírnevet szerzett közgazdász a CNBC tévécsatorna riporterének kérdésére kifejtette: Olaszországban egy politikai vihar előszelei érezhetőek, a választások eredménye azt mutatja, hogy az olaszok többsége ellenzi a megszorításokat. De ez nemcsak Olaszországban van így, hiszen Lisszabon utcáira is félmillióan vonultak ki. A 25 százalék feletti spanyol és görög munkanélküliségi ráta, ami a fiatalok körében meghaladja az 50 százalékot is, nagy nyugtalanságot kelt.

A németek és az EKB "A-tervére" - ami úgy szólt, hogy "folytassátok csak a megszorításokat, hajtsátok végre a szerkezeti reformokat, mi pedig cserébe türelmesek leszünk, megadjuk nektek az OMT-t (az EKB új másodpiaci államkötvény-vásárlási programja), az ESM-et (az Európai Stabilitási Mechanizmus), a Tier-szabályokat (banki tőkemegfelelési szabályok), a Target2 Balance fizetési rendszert" - épülő politikai egyensúly kezd felbomlani a recessziót kiváltó megszorítások miatt kialakult lakossági ellenállás következtében, elsősorban Olaszországban, de az euróövezet perifériáján máshol is.  "Ebben én egy közelgő vihar előszeleit vélem felismerni" - mondta Roubini.

Roubini nem értett egyet riporternek azzal a felvetésével, hogy Mario Draghi EKB-elnök szerint a választások koalíciós eredményétől függetlenül az olasz pénzügyi politika mindenben marad a régi. "A legvalószínűbb forgatókönyv szerintem az, hogy akár kisebbségi, akár ügyvezető kormány alakul, hat hónapon belül ismét választások lesznek. Ezalatt a hat hónap alatt a gazdasági helyzet tovább romlik (...) növekszik az ellenállás a megszorításokkal szemben (...) és a választásokból egy megszorítás-ellenes kormány kerül majd ki győztesen" - fejtette ki. "Ezt követően komoly összetűzésre kerül majd sor az egyik oldalon Németország és az EKB, a másik oldalon pedig a megszorító politikából kihátráló Olaszország között" - hangsúlyozta.

Amennyiben a politikai helyzet tovább romlik Olaszországban és a kötvényhozamok prémiuma emelkedik, egyetlen kormány sem lesz képes hitelesen az EKB OMT programjáért folyamodni a hozamok emelkedésének megfékezése érdekében - mondta Roubini.

A riporternek arra a közbevetésére, hogy az euróövezeti válságkezelés tanúsága szerint a játékszabályok általában azonnal megváltoztak, mihelyt törésre került volna sor, így akár az OMT igénybevételének feltételei is változhatnak, Roubini azt válaszolta: Olaszország valóban nem Görögország és lényegesen nagyobb súlyt képvisel az euróövezetben, ezért komolyabban is kell venni, ha az euróövezet elhagyásával fenyegetőzik.

Ha az OMT feltételeit nem is enyhíti az EKB, de rengeteg lehetősége van még könnyítésekre más területeken - mutatott rá.

Csökkentheti például a refinanszírozási rátát, akár zéró-közeli értékre is, vagy negatív betéti kamatot vezethet be, enyhítheti a fedezeti feltételeket, illetve más hitelkönnyítési megoldásokat választhat. "Az euróövezeti infláció csökkenésére és a - Draghi állításával szemben - nem javuló euróövezeti gazdasági helyzetre, valamint az olasz politikai helyzet súlyosbodására való tekintettel az EKB az elkövetkező hónapokban véleményem szerint valamilyen formában további enyhítő lépéseket fog tenni". Ez azonban édeskevés lesz az olasz "politikai cunami" megállításához - hangsúlyozta, mivel mostanára a helyzet "a megszorítások elleni nyílt felkelésbe" csapott át - fogalmazott Roubini.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.