A londoni gazdasági napilap hétfői kommentárja szerint az eredmények emelkedési görbéje jelzi, hogy a globális árupiaci termékforgalmat ellenőrző, jórészt egyéni vagy családi tulajdonban lévő - vagyis az esetek jelentős részében nem tőzsdei - cégek mekkora hasznot húztak Kína és más felzárkózó gazdaságok növekedéséből.
A Financial Times által átvizsgált több ezer oldalnyi vállalati mérlegbeszámoló és nem nyilvános cégirat tanúsága szerint a világ húsz legnagyobb nyersanyagpiaci kereskedőcége - köztük olyan nagy házak, mint a Mitsubishi, a Glencore, a Mitsui és a Cargill - 2003 és 2013 között összesen 243,6 milliárd dollár nettó eredményt ért el. Ez több, mint a három legnagyobb globális pénzügyi szolgáltató óriás, a JP Morgan Chase, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley, vagy a négy legnagyobb autógyár, a Toyota, a Volkswagen-csoport, a BMW és a Ford Motor együttes nettó eredménye ugyanezen időszak alatt.
A nagybankok az elmúlt tíz évben összesítve 225,5 milliárd dollár, a vizsgált autógyárak együtt 235,3 milliárd dollár nettó bevételt értek el.
A Financial Times kimutatásában szereplő eredménygörbe jól jelzi az árupiaci cégek haszna és a nagy felzárkózó gazdaságok növekedése közötti korrelációt, de azt is, hogy a 2008-ban elhatalmasodott globális pénzügyi válság jelentős megtorpanást okozott a bővülési folyamatban.
A felmérés szerint a fizikai nyersanyag-forgalmazással foglalkozó húsz legnagyobb globális cégcsoport együttes nettó eredménye 2000-ben 2,1 milliárd dollár, 2008-ban 36,5 milliárd dollár, tavaly 33,5 milliárd dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.