„Ismeretlen vizekre eveznénk, ha az esetlegesen függetlenné váló Skócia megtartaná a fontot az Egyesült Királysággal kötendő valutapaktum keretében” – így reagált George Osborne brit pénzügyminiszter arra, hogy az elszakadáspárti skót vezetés a függetlenség kikiáltása után is a fontot használná fizetőeszközként, mégpedig oly módon, hogy arról egy külön paktumot kötne Londonnal. Skóciában jövő szeptemberben rendeznek népszavazást a függetlenségről.
Osborne a BBC tudósítása szerint glasgow-i beszédében azonban kiemelte: semmi garancia nincs arra, hogy az Egyesült Királyság és Skócia megegyezne a valutaunió kérdésében. „Miért adná át egy 58 milliós ország a monetáris, illetve esetlegesen a gazdasági politikája feletti szuverenitásának egy részét egy ötmilliós államnak” – tette fel sokatmondóan a kérdést Osborne. „Fel lenne készülve arra az újonnan függetlenné váló ország, hogy bizonyos korlátokat elfogadjon gazdaságpolitikai szuverenitása terén? Arra, hogy a gazdasági terveit előzetesen el kellene küldenie Londonba?” – folytatta.
A pénzügyminiszter emellett kiemelte: London a valutaunió esetében még nagyobb ellenőrzésre tartana igényt, mint például Németország a többi eurózónatag felett. Anglia, Wales, Észak-Írország gazdasága ugyanis a skótok által javasolt fontunió GDP-jének 90 százalékát teszi ki, miközben Németország GDP-je az eurózóna gazdaságának 30 százalékát – szól a londoni érvelés. A skót kormány elemzése szerint azonban az eurózónával való összehasonlítás téves, mert Skócia és az Egyesült Királyság többi részének gazdasága hasonló jellemzőkkel rendelkezik, és eléggé egymásba integrált, míg ez nem mondható el Görögországról és Németországról.
A pénzügyminiszter szavai azt jelentik, hogy a függetlenség megszavazása és kikiáltása esetén a skót vezetés három lehetőség közül választhatna: vagy egyoldalúan, Londonnal kötendő egyezség nélkül megtartja a fontot, vagy csatlakozik az eurózónához, vagy egy új fizetőeszközt vezet be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.