Az új hegyközségi rendszer alulról építkező, háromszintű rendszer, amelynek alsó szintjén a borászat „önkormányzatai”, a hegyközségek lesznek. A korábbi 120 hegyközség helyett az új szisztémában csak mintegy száz lesz, ezek március 31-ig megalakultak. A hegyközségek száma tehát az új hegyközségi törvénynek megfelelően csökken. A jogalkotó célja ezzel az volt, hogy ne legyen a korábbiakhoz hasonlóan szétaprózott a rendszer.
A rendszer második szintjét az egy-egy borvidéket összefogó borvidéki tanácsok alkotják majd, itt a jogszabály szerint Magyarország 22 borvidékére ugyanennyi tanács jut majd. A tanácsok közül néhány már létrejött, a várakozások szerint a többi még a nyár folyamán feláll.
A harmadik szintet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa jelenti, amelynek grémiumát az egyes hegyközségek delegálják, és amelynek főtitkára lesz a hegybírók munkáltatója. Ezen felül az egyes hegyközségek önálló köztestületként működnek az új rendszerben.
A parlament májusban a törvény módosításával kibővítette a hegyközségi járulék fizetésére kötelezettek körét a szőlészeti és borászati felvásárlókkal is, a változtatás szerint ugyanakkor a szőlészeti termelőknek nem kell hegyközségi járulékot fizetniük azon megtermelt szőlőmennyiség után, amelyet borászati termelő hegyközségi tagnak vagy szőlészeti és borászati felvásárlónak értékesítettek – elkerülendő a kettős fizetést.
Az új hegyközségi törvény ellenérzéseket is szült. A bírálók szerint a területi alapú szerveződés révén a nagyobb termelőknek aránytalanul nagy beleszólásuk lehet a hegyközségek életébe. Viták tárgyát képezi az is, hogy pontosan milyen területeken termesztenek szőlőt. Már nem használt területek is szőlőként vannak nyilvántartva, néhol az új telepítések pedig nem kerültek be a nyilvántartásba, amely nehezíti a területi rendszer kialakítását.
Nem egyező adatok
A hegyközségek nyilvántartása, a Hegyir tartalmaza a termelők adatait, ám ez egy központi nyilvántartás, amelyet néhol felülbíráltak a hegybírók – utalt a megbízható regiszter hiányára Kiss Eliza miniszteri biztos. Nevük elhallgatását kérő zalai szőlőtermelők akkor a Magyar Nemzetnek arról számoltak be, hogy a választásokon manipulálták a szavazási arányok kiszámítását lehetővé tevő adatbázist. Kiss Eliza szerint az ügyben egy hónap múlva várható eredmény.Hozzátette: fontos lenne a viták miatt is megteremteni az átlátható, megbízható adatbázist.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.