BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási többlet a magyar fizetési mérlegben

2013 I. negyedévében a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege) 1111 millió euró (332 milliárd forint) volt. A szezonális hatások kiszűrésével a nettó finanszírozási képesség 1347 millió euró, a GDP 5,3 százaléka (378 milliárd forint), ami megegyezik az előző negyedév adatával. Szezonálisan kiigazított adatok alapján a folyó fizetési mérleg többlete az első negyedévben 752 millió euró. Ezen belül a reálgazdasági mérleg többlete 1936 millió euró lett, ami meghaladja az előző negyedévi értéket – közölte az Magyar Nemzeti Bank.

A pénzügyi mérleg egyenlegeként adódó alulról és a folyó és tőkemérleg egyenlegeként adódó felülről számított külső finanszírozási képesség közötti különbség 2013 I. negyedévében 180 millió euró volt.

Nagy többlet

Az első negyedévben az áruforgalmi egyenleg kiigazított értéke 1096 millió euró volt. Az export és import szintje szezonálisan igazítva az előző negyedévinél magasabb volt, az export 19 388 millió eurót, az import 18 438 millió eurót ért el.

A szolgáltatások szezonálisan kiigazított bevételi többlete az első negyedévben 900 millió euró volt, magasabb, mint az előző negyedévben. A szolgáltatásokon belül az idegenforgalmi bevételek értéke 958 millió euró, a kiadásoké 329 millió euró volt. A bevételek nőttek, a kiadások csökkentek az előző negyedévhez képest. Az egyéb szolgáltatások egyenlege az első negyedévben 341 millió euró volt, ami – alacsonyabb forgalmi szintek mellett – szintén magasabb, mint az előző negyedévben. Ezen belül a bevételek 2981 millió eurót, a kiadások 2710 millió eurót értek el.

A szezonális hatásoktól megtisztított jövedelmek egyenlege -1473 millió euró volt. A hiány az első negyedévben kisebb volt az előző negyedév adatánál. 2013-ra és 2012-re vonatkozóan is becsült a közvetlentőke-befektetéseken belül a részvény és egyéb részesedések jövedelme. A 2012. évi becslés értéke kismértékben módosult. (A bevételek 34 millió euróval, a kiadások 203 millió euróval lettek alacsonyabbak az előző becsléshez képest.)

Az EU-val kapcsolatos tranzakciók eredményszemléletű adatait tekintve szezonális kiigazítás nélkül a folyó transzferek egyenlege 193 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakciók bevételi többlete 564 millió euró volt. Az EU folyó és tőketranszfereket együttesen igazítjuk, a 2013. I. negyedéves szezonálisan kiigazított érték 1134 millió euró volt.

Törlesztjük az IMF-hitelt

A közvetlentőke-befektetéseken belül az első negyedévben a magyarok külföldi befektetése összességében 277 millió euróval, míg a külföldiek magyarországi befektetése 643 millió euróval nőtt.

A magyarok külföldi befektetésein belül a részvénybefektetések 130 millió euróval nőttek, az újrabefektetett jövedelmek pedig 71 millió euróval csökkentek. Az egyéb tőkemozgásoknál 218 millió euró nettó forráskiáramlás volt megfigyelhető.

A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések egyenlege 497 millió euró volt. Az újrabefektetett jövedelmek pedig 335 millió euróval növelték a külföldiek befektetéseinek értékét az első negyedévben. Az egyéb tőkemozgások egyenlege -189 millió euró volt, amiből 1467 millió euró a külföldiekkel szembeni követelések növekedésének és 1278 millió euró a külföldiekkel szembeni tartozások növekedésének eredménye (ebből a követelés és tartozás oldalon is 1147 millió euró az átfolyó tőke).

A portfólióbefektetések egyenlege az első negyedévben összességében 1507 millió euró forrásbeáramlást mutatott, amely mögött a követelések 234 millió eurós csökkenése és a tartozások 1273 millió eurós növekedése áll. A követeléseken belül a 10 százalékot el nem érő részvény- és egyéb részesedés befektetések csökkenése 174 millió euró, a kötvénykövetelések csökkenése 49 millió euró, míg a pénzpiaci eszközök csökkenése 11 millió euró volt. A tartozásokon belül a 10 százalékot el nem érő részvény- és egyéb részesedés tartozások 242 millió euróval, a kötvénytartozások pedig 1045 millió euróval emelkedtek (ezen belül a kormányzati szektor forintban denominált kötvény tartozásai 185 millió euróval csökkentek, a devizában kibocsátott kötvénytartozások 1199 millió euróval nőttek), míg a pénzpiaci eszközökön 13 millió euró volt a csökkenés.

Az egyéb befektetések egyenlege 2013 első negyedévében összességében 1547 millió euró forráskiáramlást mutatott, amely mögött a követelések 276 millió eurós és a tartozások 1823 millió eurós csökkenése áll. A követeléseken belül a rövid követelések 131 millió euróval, a hosszú lejáratú követelések pedig 146 millió euróval csökkentek. A tartozásokon belül a rövid tartozások növekedése 490 millió euró, a magánszektorok rövid forrásai 1825 millió euróval nőttek, az államháztartás és az MNB együttes rövid tartozásai 1337 millió euróval csökkentek. A hosszú lejáratú tartozások csökkenése pedig 2313 millió euró volt, melyből 1100 millió eurót az MNB és az állam IMF hitel törlesztése, valamint 1200 millió eurót a magánszektorok hosszú forrás csökkenése tesz ki.

Az adósságállomány alakulása

2013. március végén a jegybanki tartalékok értéke 35,5 milliárd euró volt. A közvetlentőke-befektetésen belül elszámolt egyéb tőkét nem tartalmazó nemzetgazdasági nettó adósságállomány 2013. március végén 39,1 milliárd euró (a GDP arányában 39,8 százalék) volt. Az EU-transzferek eredményszemléletű elszámolása következtében elszámolt nettó rövid lejáratú tartozásként megjelenő állomány 563 millió eurót tett ki, amelyből a követelések állománya 721 millió, míg a tartozásoké 1284 millió euró volt.

"A folyó fizetési mérlegen belül mind a reálgazdasági tranzakciók egyenlege, mind jövedelmek és transzfermérleg egyenlege jelentős javulást mutatott, így a tavalyi első negyedévhez képest a folyó fizetési mérleg egyenlege mintegy 600 millió euróval javult" – értékelte az adatokat Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. Szerinte a "várakozásokat messze meghaladó, 549 millió euró többlet keletkezett" a folyó fizetési mérlegben.

Az elemző arra számít, hogy a külkereskedelmi többlet és így a folyó fizetési mérleg az év hátralevő részében tovább javulhat, az egész éves folyó fizetési mérleg többlet meghaladhatja a korábbi 2 milliárd euró körüli várakozásunkat. "A gazdasági növekedés gyorsulásával pedig a külső adósság is nagyobb mértékben csökkenhet, ami számottevően enyhítheti a hazai gazdaság sérülékenységét, és javíthatja a kockázati megítélést. A folyó fizetési mérleg többletének növekedése a forint árfolyamának stabilitását is támogatja" – vélte a szakértő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.