A költségvetési problémák 2008-tól kezdve egyre nagyobb gondot jelentenek az államok számára. Az EU gazdaságaiban egyes becslések szerint éves szinten 1000 milliárd eurót is kitevő – a magyar GDP nagyságrendileg 10-szeresére rúgó – adókikerülés és adóelkerülés mérséklése éppen ezért egyre fontosabb az adóhatóságok számára, szerte Európában. Új hozzáállást is jelent mindez a hatóságok részéről: míg korábban csak a kifejezetten jogellenes adókikerülést üldözték, ma már a formailag jogszerű, de egyértelműen az adóelkerülést célzó magatartásokat is elkezdték vizsgálni. Erre a legjobb példa a Google, az Apple vagy éppen a Facebook adóügyi polémiája, ahol a cégek a jogszabályok szövegével összhangban, de agresszív adótervezéssel igyekeztek csökkenteni a terheiket.
Az államok agresszív adótervezéssel szembeni fellépését jelentősen megkönnyítik az automatikus információcsere egyre bővülő lehetőségei. Az Európai Unió mellett az OECD és számos harmadik ország is egyre inkább felismeri, hogy az adóelkerülés ellen csak nemzetközi összefogással lehet eredményeket elérni. Az adminisztratív gátak lebontásával az információáramlás olyan szintűvé válik, akár automatizált is lehet már pár éven belül, hogy az adóelkerülés lehetőségei végletesen beszűkülnek.
Az információk gyakorlatilag mind az Unión belül, mind azon kívül elérhetők. Az Európai Unión belül jelenleg az úgynevezett Megtakarítási Irányelv biztosítja a kamatjövedelmekre vonatkozó információáramlást az egyes nemzeti adóhatóságok között. Az irányelv keretein belül megvalósuló automatikus információáramlás jelentősége, hogy nem kell egyesével kikérniük a gyanúsnak ítélt adatokat a hatóságoknak. Az automatikus információcsere ráadásul a jövőben még nagyobb jelentőségű lesz: a 2014-ben kezdődő adóévektől a közigazgatási együttműködésről szóló másik uniós irányelv értelmében már a munkavállalásból, életbiztosításokból, nyugdíjból vagy például ingatlanhasznosításból szerzett jövedelmekről is küldenek adatokat a hatóságok egymásnak. Sőt, ha a tárgyalás alatt álló módosító javaslatot elfogadják, az osztalékról, a tőkenyereségről, és a külföldi számlaegyenlegekről is érkezik majd információ.
További fejlemény, hogy az Unió mellett az OECD is egyre szigorúbb az adóelkerüléssel szemben. Pár héttel ezelőtt például számos új ország csatlakozott ahhoz a jelenleg több mint 60 államot érintő többoldalú megállapodáshoz, melynek keretében a jövedelemadók mellett más adónemekre is kiterjesztik az adóhatóságok közötti együttműködést. Az aláírók között olyan, a nemzetközi adótervezésben kedvelt országok is voltok, mint Málta, Szingapúr, vagy Belize. Mindez azt jelenti, hogy egy új világ képe rajzolódik ki, melyben természetesnek kell vennünk, hogy az adóhatóság minden információhoz hozzáfér.
A reputációs veszélyek miatt az érintett hírességek persze általában megállapodnak a hatóságokkal, és gyors határidővel befizetik az elmaradt adót és a jelentős büntetéseket is.
A reputációs veszélyek miatt az érintett hírességek persze általában megállapodnak a hatóságokkal, és gyors határidővel befizetik az elmaradt adót és a jelentős büntetéseket is. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.