Az új rendelésállományok a felmérés és a hivatalos statisztikák szerint is csökkennek, ami elsősorban a belföldi piacot érinti. „Intő jel, hogy alig akad egy-egy vállalat, amely a magyar kereslet élénkülésében bízna az elkövetkezendő hat hónapban” – írják a kutatók. Ugyanakkor az exportkereslet élénkülése tovább folytatódott, ám a rendelésállományokban itt is enyhe csökkenést mértünk.
Mindez a termelési prognózisokat is enyhe növekedésből stagnálásba váltotta. Az akadályok terén fontos változás, hogy a kereslethiány (szinte kizárólag a külföldi keresletnek köszönhetően) másodlagos problémaforrássá sorolódott, és újra a gazdasági környezet általános bizonytalansága okozza a legfőbb gondot a termelési döntések meghozatalakor, csakúgy, mint 2010-ben.
Az értékesítési prognózisok Kopint-Tárki szerint az elkövetkezendő fél évre vonatkozóan súlyosan romlottak, a késztermék készletek eséséből pedig arra lehet következtetni, hogy a vállalatok az éppen aktuális rendelések teljesítésére rendezkedtek be, és a várható keresletre nem alapoznak jelentősebb raktárkészletet.
Az egyre fokozódó bizonytalanságra utal az is, hogy feltűnően emelkedett a rövid távú stratégia nélküli vállalatok aránya, amelyek igyekeznek készletfelhalmozás és munkaerőleépítés nélkül, alacsony rendelésállománnyal fenntartani az egyébként csökkenő termelést szintet.
Mindez a legtöbb ágazatra igaz, olyannyira, hogy a második negyedévben a járműipar mellett két olyan feldolgozóipari szektor járult hozzá leginkább a teljes ágazat növekedéséhez, amelyek súlya szinte elenyésző (bútoripar és bőripar), míg a többi ágazatban visszaesést tapasztalt a Kopint-Tárki. Mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy a járműipar jelenleg az egyetlen iparág, amely növekedési potenciált jelent a magyar feldolgozóiparban és közvetetten a magyar gazdaságban.
Jelen körülmények között a járműipari növekedés 2 százalékpontos csökkenése már azt jelentené, hogy a magyar feldolgozóipar év/év alapú második negyedéves teljesítménye 0 százalék lenne, vagyis a gazdaságnak egy jóval 10 százalék felett bővülő járműiparra van idén szüksége, amire idén nagy esély van, jövőre azonban már a többi ágazatnak is növekednie kell.
"Eddigi tesztünket 2013-tól egy új előrejelzéssel egészítjük ki, amely a feldolgozóipar több ágazatának várható ipari termelésére ad becslést" – írták a Kopint-Tárki elemzői. Az előrejelzés a korábbi ágazati termelési és rendelésállományi adatokra (ezek forrása a KSH), valamint a Kopint-Tárki idén 25 éves konjunktúratesztjének eredményeire támaszkodik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.