Csepreghy Nándor tájékoztatása szerint a tavalyi, hozzávetőleg 1200 milliárd forintos bevétellel Magyarországon a GDP hét százalékát teszi ki az idegenforgalom részesedése és a következő években a 15-18 százalékos arány elérése a feladat. Az ország vonzerejének növekedéséhez az Új Széchenyi Terv beindítása nyomán 150 milliárd forint értékben több mint 600 kisebb-nagyobb fejlesztés valósult meg - döntő mértékben EU-s forrásból - amelyekbe sok egyéb mellett szállodaépítés, egészségturizmust szolgáló beruházások, strandbővítések, a természeti, kulturális örökségek megóvása, elérésükhöz a jobb körülmények biztosítása szerepel. Viszont lemaradás van a konferenciaturizmus infrastruktúrájában, holott ez az idegenforgalom jól jövedelmező szegmense, ezért például Budapesten egy új centrum megépítése a feladat - tette hozzá.
A helyettes államtitkár utalt rá, az EU a 2014-2020 közötti időszakban a turisztikai fejlesztések támogatásánál a hangsúlyt az idegenforgalmi vonzerő fokozására, a vendégfogadás körülményei minőségének javítására, az országimázst növelő turisztikai attrakciók megvalósítására helyezi. A koncepció szerint ily módon a várhatóan megélénkülő forgalom nyomán keletkező plusz bevételekből jut majd például egy-egy régióban további szállodaépítésekre, a gyógyfürdők bővítésére, kerékpárutak kialakítására. Összességében ezáltal is emelkedhet a szolgáltatások minősége, ami azért fontos, mert az idegenforgalom világszerte az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat, a versenyben pedig nem lehet lemaradni - húzta alá Csepreghy Nándor.
Már az első évben messze túlteljesítette az elvárásokat a tavaly megnyílt poroszlói Tisza-tavi Ökocentrum, eddig több mint 270 ezren keresték fel a Heves megyei létesítményt - közölte Kiss János, az önkormányzat tulajdonú Ökocentrumot üzemeltető nonprofit kft. ügyvezető igazgatója. Emlékeztetett: a beruházás 2,2 milliárd forintba került, aminek nagyobb hányadát uniós támogatásból fedezték, a 300 milliós önerőt a helyi önkormányzat állta. Az Ökocentrum jótékony hatással van a város és a környék szolgáltatóira is, megpezsdült a szállodák, panziók, kikötők forgalma. Az Európa legnagyobb édesvízi akváriumaként számon tartott látványosság egyúttal 30 helybélinek teremtett biztos munkahelyet.
Megújulás előtt áll az egri vár: az állami tulajdonban lévő történelmi emlékhelyen az Észak-magyarországi Operatív Program turisztikai pályázatán nyert 1,7 milliárd forint jut. Az erre vonatkozó szerződést alig egy hónapja írta alá Habis László, Eger polgármestere. Az építkezés a közbeszerzési eljárás lezárulta után jövő évben indulhat. Zentai László, a városháza sajtóreferensének tájékoztatása szerint a beruházás keretében "rom-szerűen" helyreállítják a Szép-bástyát, felújítják a Törökkertet, a fegyvertár épületét, valamint a dézsmapincét. Sor kerül a közművek teljes cseréjére is. Vélhetően a látogatók megkedvelik a várfalsétányra tervezett múzeumi tanösvényt és a történelmi időutazásra csábító "titkos föld alatti" világot.
A sárospataki Gyógyászati és Egészség központ nem csupán a helyi és környékbeli lakosok egészségügyi ellátásában hozott minőségi változást, de egyfajta gyógyturizmusként a szlovák és az ukrán határ másik oldalán élők is profitálhatnak belőle. A modern új épületben a többi között belgyógyászat, szemészet, fül-orr gégészet, nőgyógyászat, urológiai szakrendelés működik, és nappali kórház, egynapos sebészet látja el a rászorulókat. Aros János polgármester kiemelte: korábban hasonló színvonalú egészségügyi szolgáltatásért Kisvárdára vagy Miskolcra kellett utazniuk a betegeknek, most mindez helyben is elérhető. A város idegenforgalmi vonzerejét növeli a parkfürdő felújítása is - tette hozzá.
Jelenleg román és szerb utazási irodákkal folynak tárgyalások, miként lehetne a megújult lökösházi Vásárhelyi-Bréda kastélyt még inkább a turizmus szolgálatába állítani - mondta az MTI-nek Megyeri Zsolt, a kastély egyik gazdája. Az 1810-es években épült, klasszicista stílusú épület pontos mása az olaszországi Vicenzában áll. A kastélyban a kupola belső falaira vetített fényfestészeti bemutatót tartanak, de rendeznek itt zenei programokat, közöttük a Békés megyei cigányzenekarok és prímások hangversenyét. Az EU pályázaton nyert, 290 millió forintból újjászületett kastély látogatói között sokan a közeli Gyula fürdővendégei közül verbuválódnak, akik részére itt külön programokat is szerveznek.
A Velencei-tó környéke infrastruktúrája némiképp lépéshátrányban van más, hasonlóan jó adottságú üdülőcentrumokkal összehasonlítva, ezért most a kerékpáros turizmustól várják a vonzerő fokozását. Ennek érdekében a tó déli partján még az idén hozzálátnak egy 730 millió forintos program megvalósításának. L. Simon László, a körzet fideszes országgyűlési képviselője az MTI-nek elmondta, hogy a tó jelenleg is körbe biciklizhető, ám felújításra, korszerűsítésre szorul és indokolt helyenként a nyomvonal megváltoztatása is. Első lépésben Gárdonynál épül meg egy 9 kilométeres, sima, esti kivilágítással feljavított szakasz, ehhez a beruházáshoz a helyi önkormányzat 291 millió forinttal járult hozzá. Az elképzelés szerint az aktív pihenés hívei örömére megújul az agárdi sportcentrum, konditeremmel is kibővítik és a part közelében többféle sportpályát is kialakítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.