A második negyedévben a GDP 0,5 százalékos növekedést mutatott - közölte gazdasági államtitkárság. Ez a növekedés meghaladja a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok 0,3 százalékos becslését.
Amióta a Svájci Nemzeti Bank 2011 szeptember 6-án bevezette a minimális árfolyamküszöböt (1,20-es euró/frank átváltási árfolyamon), azóta a gazdaság csak egy negyedévet volt recesszióban. Az SNB két évvel ezelőtt a recessziós és a deflációs kockázatok miatt nem engedte azt, hogy a frank tovább erősödjön, miközben tombolt az euróövezet adósságválsága.
Az SNB azután vezette be a küszöbértéket, miután a frank paritás közelébe erősödött az euróval szemben (1 euró majdnem 1 frankba került), ami a svájci gazdaságon túl a frankhiteleseknek is komoly gondot okozott.
„Mivel fontos, hogy stabilan rögzüljenek az árak, megvan az esély arra is, hogy tovább növekedjen az euróövezeti válság, a küszöbérték fenntartása továbbra is a megfelelő monetáris politikai eszköz” – mondta Thomas Jordan, a Svájci Nemzeti Bank elnöke a Berner Zeitungnak tegnap.
"Ez nagy siker számukra, elérték, amit akartak, minimalizálni tudták az általános árszínvonal csökkenését" - mondta Daniel Hartmann, a Bantleon Bank közgazdásza. Az elején szkeptikusak voltak a döntéssel kapcsolatban, miszerint a minimális árfolyamküszöb nem alkalmazható, és a Svájci Nemzeti Bank hatalmas összegbe fog kerülni a küszöbérték védése, ezzel óriási veszteséget okozva a banknak – tette hozzá.
Az SNB a recesszió leküzdésén túl már az árak tekintetében is pozitív folyamatokat láthat, hiszen a fogyasztói árak 21 havi csökkenése júliusban megállt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.