BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre az idei szinten marad a kultúra

Jövőre szinte ugyanakkor támogatást kapnak az önkormányzatok a központi büdzséből a tervezet szerint a kulturális és közművelődési feladatainak ellátásra, mint az idei évben.

Jövőre közel 300 millió forinttal kapnak többet összesen az önkormányzatok kulturális feladatainak finanszírozására – derül ki a 2014-es költségvetés tervezetéből. Az idén ugyanis 29,466 milliárdot szántak, míg jövőre 29,753 milliárdot terveznek ezekre a feladatokra. Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára egyébként a Világgazdaság önkomárnyzatokról szóló konferenciáján egyetértett azokkal a felszólaló polgármesterekkel, akik szerint nincs megoldva az általánosan vett közművelődési feladatok finanszírozása.

A jövő évi büdzsében összesen 17,8 milliárd jut nyilvános az önkormányzati könyvtári ellátásra, a muzeális intézményekre és a közművelődés támogatására. Ebből a tételből 2,5 milliárd jut a megyeszékhelyek (Komárom-Eszergom megyében Tatabánya helyett Tatán van a megyei múzeum), valamint Szentendre megyei hatáskörű múzeumainak támogatására.

Hasonló összeg jut a megyei könyvtárakra is összesen. Az egyéb települések könyvtári és közművelődési feladataira összesen 7,5 milliárdot terveznek jövőre, ebből az összegből a megyei jogú városok, a főváros és Szentendre nem részesülhetnek. A normatív támogatás összege 1140 forint egy főre egy évre.

A 7,5 milliárdos kereten belül egymilliárd jut a muzeális intézményi feladatokra, elsősorban a korábban a megyei múzeumi szervezetekhez tartozó tagintézmények fenntartásához. Budapest múzeumi, könyvtári és közművelődési feladatokra külön kap a büdzséből 677,9 milliót, a fővárosi kerületek pedig összesen 677,9 milliót. Az 5000 főnél kisebb lélekszámú kistelepülések könyvtári célú kiegészítő támogatást kapnak 1,76 milliárd forint értékben. Itt lakosságszám alapján több kategória is van. Ezer fő alatt 668 ezer 300 forintot kapnak a települések, míg 1000 és 5000 fő közötti lakosság esetében egymillió forint körüli összeget 2014. február 1-jéig egy összegben.

A települések által fenntartott, illetve támogatott nemzeti vagy kiemelt minősítésű előadó-művészeti szervezetek támogatására, létesítménygazdálkodására 11,89 milliárdot terveznek jövőre. Ebből a keretből 9,98 milliárd jut a színházművészeti szervezeteknek. Ebből az összegből 3 milliárd jut a nemzeti minősítésű intézményeknek.

A budapesti Operettszínház például 333 millió kap művészeti támogatásként, míg működésre 222 milliót. A Pécsi Nemzeti Színház 263,9 milliós művészeti támogatás mellett 176 millió kap működésre. A kiemelt minősítésű színházak összesen 6,94 milliárdot kapnak. Külön kapnak az intézmények művészeti támogatást, ami összesen 4,1 milliárd forint, de külön jár támogatás működtetetésre is, összesen 2,7 milliárd forint. A településeken, ahol van kiemelt minősítésű színház és bábszínház is van, ott együtt kapnak támogatást az létesítménygazdálkodásra. Békéscsabán például a Jókai színház és a Napsugár bábszínház együtt kap 126,9 milliót a működésre.

A táncművészeti szervezetekre együttesen 122,9 millió forintot terveznek. A nemzeti minősítésű Győri Balett ebből összesen 57 millió forintot kap. a zeneművészeti szervezetekre jut 1,7 milliárd forint. A nemzeti minősítésű zenekarok közül például a legnagyobb támogatást a Pécs Pannon Filharmonikus Zenekar kapja 200,5 millió forinttal, a Szegedi Szimfonikus Zenekar 195,8 milliót, míg a miskolci szimfonikusok 191,6 milliót kapnak. a kiemelt minősítésű zenekarok közül a Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft, 67,6 millió forintot kap, a budapesti MÁV Szimfonikus Zenekari Alapítvány 114,4 milliót. Az önkormányzati énekkaroknak összesen 177,4 millió forint juthat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.