Eugene Fama:
A 74 éves amerikai közgazdász a Chicago Egyetem professzora. A hatvanas évek elején Eugene kimutatta, hogy a részvényárfolyamok rövid távú előrejelzése rendkívül nehéz feladat, mert az árak az új információkat gyorsan magukba szívják. E felismerés nyomán jöttek létre az indexált alapok. A tőzsdeindexekhez kötött alapok erre jó példával szolgálnak.
Lars Peter Hansen:
A 60 éves Lars Peter szintén a Chicago Egyetem professzora. Statisztikai modellek készítésével járult hozzá az eszközárak mozgásának, a kockázatoknak és a befektetői magatartásnak a jobb megértéséhez. Makroközgazdász, az ő nevéhez fűződik annak a statisztikai módszernek a kidolgozása, ami alkalmas az eszközárazások racionális elméleteinek vizsgálatára. Ezt a módszertant használva Lars Peter és társai azt találták, hogy az elméletek módosítása magyarázatul szolgálhatnak az eszközárak alakulására. Makroközgazdászként a pénzügyi és a reálgazdaság kapcsolatait vizsgálta. Egyetemi pozíciója mellett a Becker Friedman Intézet kutatási igazgatója, ahol egyúttal részt vesz a pénzügyi szektor és a reálgazdaság kölcsönhatásait vizsgáló csoportban.
Robert Shiller:
Yale Egyetem tanára. Úgy találta, hogy az árfolyamok jobban kilengnek, mint a vállalati osztalékok. S az árfolyam és az osztalék rátájának mozgásában hosszú távon ismétlődő jelenségek figyelhetőek meg, attól függően, hogy az arányszám magas vagy alacsony. Ez a minta a kötvényekre és más eszközökre is igaz. Shiller emellett társnévadója a nyolcvanas években Karl E. Case-zel, valamint Allan Weiss-szel közösen kifejlesztett Case-Shiller-indexnek, melyet az amerikai ingatlanpiac leírására használ ma a Standard & Poor''s. 2000-ben megjelent könyve, az "Irrational exuberance" bestseller lett, a kötetben felállított tézisek azt követő piaci lejtmenet idején beigazolódtak. A 2007-ben kezdődött ingatlanpiaci lufit is jóval korábban megjósolta.
Bár a díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia Nobel-bizottsága ítéli oda, a közgazdasági elismerés nem tartozik szorosan a Nobel-díjak közé. A díjat ugyanis nem az eredeti névadó, Alfred Nobel alapította, hanem a svéd jegybank 1968-ban "A közgazdaság-tudomány Alfred Nobel Emlékdíja" néven. Az első elismerést 1969-ben ítélték oda, a hétfőn kihirdetett volt a 44. közgazdasági Nobel-díj.
Magyar származású tudósok közül 1994-ben az amerikai John C. Harsanyi (Harsányi János) részesült megosztott közgazdasági Nobel-díjban a játékelmélet terén kidolgozott elemzésekért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.