Az európai országok lakóinak 12 százaléka munkanélküli, ezen belül az EU-tagokban az emberek 10,9 százaléka keres jelenleg is munkát. Idén augusztusban Európában 26,595 millió, míg az eurózónában 19,178 millió ember volt munkanélküli - jelentette az Eurostat.
2012 augusztusához képest 882 ezer emberrel nőtt az állástalanok száma az EU tagállamokban. A legalacsonyabb munkanélküliség Ausztriában (4,9 százalék) és Németországban 5,2 alakult ki. A legmagasabb ráta Görögországban (27,9) és Spanyolországban (26,2) van.
Az elmúlt hónapok regisztrált munkanélküliek száma Cipruson és Görögországban növekedett drasztikusan. 2012 június és 2013 június között közel 3 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma Görögországban, míg Cipruson 4 százalékkal. Ellentétben Lettországgal és Észtországgal, ahol 4 százalékos csökkenést mutattak.
2012 augusztusában a munkanélküliségi ráta az Amerikai Egyesült Államokban 7,3 százalék volt, ami 0,8 százalékpontos javulást jelent a tavaly augusztusi időszakhoz képest.
Munkanélküli fiatalok
2013 augusztusában a 25 év alattiak közül az EU tagállamokban 5,499 millió fiatal munkanélkülit regisztráltak. A tavalyi adatokhoz képest minimális változás történt. Az arányok a fiatalok körében is hasonlóan alakultak, mint a korábbiaknál, vagyis Németországban van a legkevesebb fiatal munkanélküli, eközben Spanyolország és Horvátország a lista végén áll.
A német Lufthansa légitársaság például 500 embert vett fel, hogy sikeresen bővíteni tudják vállalkozásukat, ezzel ellentétben a Siemens 15 ezer munkáltatót küld el a közeljövőben.
Magyar munkanélküliség
Nyáron már csak 440 ezren voltak munka nélkül, 16 ezerrel kevesebben, mint 2012. június-augusztusban. A munkanélküliségi ráta 9,9 százalékra süllyedt, ami 2009 óta a legjobb adat. A KSH szerint 3 millió 981 ezren, vagyis 67 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban, és ilyen magas számra a rendszerváltás óta nem volt példa. (Az Eurostat adatai szerint 10,2 százalékos volt a magyarországi munkanélküliség 2013 júliusában.)
Mégsem lehet felhőtlenül örülni az adatoknak, hiszen a statisztikai hivatal azokat is a foglalkoztatottak közé számolja, akik külföldön vállaltak munkát. A statisztikát az is javítja, hogy a közfoglalkoztatottak száma folyamatosan növekedett az elmúlt időszakban, vagyis a versenyszférában gyakorlatilag nincs javulás.
A munkaerőpiac gyengeségét jelzi az is, hogy a munkanélküliek közel 53 százaléka egy éve, vagy annál régebben keresett állást, a munkanélküliség átlagos időtartama pedig 18,6 hónapra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.