Az állami vagyonnal kapcsolatos költségvetési bevételek a 2014. évben 183,2 milliárd forintot tesznek ki, melyből 146,59 milliárd forintot várnak az értékesítésből – nyilatkozta lapunknak a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az értékesítési bevétel döntő hányada, 82 százaléka a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság által értékesítendő frekvenciahasználati jogok ellenértékéből származik. A jövő évi büdzsébe tervezett 120 milliárd forint összegű bevétel az eddig használt frekvenciák mellett további frekvenciakészlet hasznosításával is számol. Az állam kizárólagos tulajdonában álló további frekvencia tartományok hasznosítására vonatkozó árverési eljárását a hatóság még az idén elindítja.
A magyar állam tulajdonában lévő európai uniós szén-dioxid kibocsátási egységeket, valamint a légiközlekedési kibocsátási egységeket a nemzeti fejlesztési miniszter értékesíti árverés útján. Az árverés lebonyolítását a tagállamok által kiválasztott közös aukciós platform, a lipcsei székhelyű European Energy Exchange (EEX) végzi. A 2014. évre tervezett kvótabevétel 18,5 milliárd forint, amely jelentősen meghaladja a 2013. évre tervezett bevétel összegét. Ennek indoka az NGM szerint az, hogy 2013-hoz képest csaknem kétszeresére nő az értékesítendő kvótamennyiség, mivel a villamosenergia szektor már nem részesül ingyenes kiosztásban.
Az ingatlan értékesítések 2014. évi tervezett értéke 8 milliárd forint, ami arányaiban négyszerese a 2013. évi várható bevételi nagyságnak, és 5,5 százaléka az értékesítési bevételeknek. Az ingatlanértékesítések nagyságrendjét a ferencvárosi labdarúgó stadion értékesíthető telekrésze adja 6 milliárd forintos tervértékkel, egyszeri bevételként. Az érintett ingatlanrész értékesítésének lehetőségét a kormány már egy 2012-es rendeletében támogatta. Az értékesítésre nyilvános árverés útján kerül majd sor.
A jövő évi költségvetés tervezet szerint az ingatlanpiac fellendülésére a jelenleg ismert körülmények figyelembevételével jövőre is csak kis elmozdulással lehet számítani. Az elmúlt időszakok értékesítései tapasztalatai alapján a különösen jelentős értékű ingatlanok egy részénél az értékesítés útján történő hasznosítást jelentős mértékben megnehezítik az ingatlanokon fennálló terhek, örökségvédelmi, vagy természetvédelmi előírások és a korábban kötött hasznosítási (tartós bérleti) megállapodások. Így a ferencvárosi stadionterület mellett inkább kisebb nagyságrendű ügyletek tervezhetők. Egyedi 10 millió forintos értéket meghaladó ingatlanok értékesítéséből 1,7 milliárd forintos bevétel, kisebb értékű ingatlanok eladásából 300 millió forint bevétel várható (az értékesítendő ingatlanok összetétele év közben a kereslet függvényében változhat). Az értékesítési bevételek fennmaradó 50 milliós összegét az ingóság és egyéb eszközértékesítés bevétele teszi ki.
A tulajdonosi joggyakorló társaságokhoz tartozó vagyon kapcsán bevétellel csak az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. esetében lehet számolni, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.-hez tartozó társaságoktól tulajdonosi elvonás 2014-re sem várható. A már említett értékesítési bevétel mellett 36,13 milliárd forintot várnak jövőre a hasznosítási, illetve félmilliárdot vár az egyéb bevételekből. Az állam tulajdonában lévő gazdasági társaságok 2013. évi eredményéből származó, tervezett osztalékbevétel 28,58 milliárd forint lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.