A szeptemberi 1,4 százalékos szint után elemzők szerint várhatóan októberben nem változik érdemben az áremelkedési ütem. Az ősz első hónapjában ugyanakkor 3,5 százalékra emelkedett a maginfláció éves alapon az augusztusi 3 százalékos értékről.
„A 3,5 százalékos maginflációs adat az alkohol- és dohánytermékek körében lezajló árváltozásokat is tartalmazza” – mondta a Világgazdaságnak Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank igazgatója kifejtette: az ebben a körben mért áremelkedésből a maginflációra vetítve 1,1 százalékpontot tett ki a tavalyi év végén és az idei év elején végrehajtott jövedékiadó-emelések (0,5 százalékpont) és az idei év közepén lezajlott kiskereskedelmi árrés emelése (0,6 százalékpont). „Ez utóbbinak a hatása a KSH mérései szerint szeptemberben jelentek meg markánsan, így ez okozta döntően a maginflációs index emelkedését” – mutatott rá. Hangsúlyozta: „ezek olyan árhatások (egyszeri és a fogyasztói kosár egy szűk körét érinti), amelyekre a monetáris politika nem tud és nem is kíván reagálni”.
Egyes szakértők korábban felvetették, hogy a program rontja a monetáris politika transzmissziós mechanizmusát. Vonnák Balázs, a jegybank közgazdásza lapunk kérésére kijelentette: a program kissé valóban csökkenti az alapkamat irányadó jellegét, ám a teljes transzmisszióban kicsi a hatás. Nagy Márton igazgató hozzátette, a kkv-hitelpiacon igazából nincs is transzmisszió, ezért indították a programot.
Egyes szakértők korábban felvetették, hogy a program rontja a monetáris politika transzmissziós mechanizmusát. Vonnák Balázs, a jegybank közgazdásza lapunk kérésére kijelentette: a program kissé valóban csökkenti az alapkamat irányadó jellegét, ám a teljes transzmisszióban kicsi a hatás. Nagy Márton igazgató hozzátette, a kkv-hitelpiacon igazából nincs is transzmisszió, ezért indították a programot. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.