Az Egyesült Államok szerint az a tény, hogy Oroszország sok millió dolláros mentőövet nyújtott Kijevnek, még nem oldja meg azokat a problémákat, amelyek miatt az ukránok tömegesen az utcára vonultak, hogy tiltakozzanak az uniós társulási szerződés aláírásának kormányuk által történt leállítása miatt. Ezt Jay Carney, a washingtoni Fehér Ház szóvivője nyilatkozta az Associated Press jelentése szerint. "Felszólítjuk az ukrán kormányt, hogy hallgasson a népére, és találjon módot a békés, demokratikus és gazdaságilag prosperáló európai út megtalálására, amelyre az ukránok törekednek" - tette hozzá a szóvivő.
Ugyanakkor Angela Merkel német kancellár az ARD német tévének nyilatkozva szintén azt hangsúlyozta, hogy az orosz megállapodás nem oldja meg Ukrajna problémáit. „Németország továbbra is beszélni fog Oroszországgal, de nem konfrontatív módon.”
A BBC News brit tévé szerint az Oroszország által Ukrajnának felkínált pénzügyi segítség és gázár-csökkentés Oroszország kísérlete arra, hogy megakadályozza Ukrajna közeledését az Európa Unióhoz.
Az ukrán ellenzéki vezetők követelték, hogy Janukovics ukrán elnök tájékoztassa őket arról, mit ajánlott fel Moszkvának a megegyezés fejében. Noha a megállapodások részletei nem ismeretesek, Oleh Tyahnybok, egy ellenzéki szélsőjobboldali csoport vezetője úgy nyilatkozott, hogy Janukovics az ukrán gazdaság "egész ágazatait zálogosította el" Oroszországnak.
A kedden Moszkvában történt intézkedések a jelek szerint minden bizonnyal sorosabban kötik Ukrajnát Oroszországhoz, és segítenek a Kremlnek abban, hogy megvalósíthassa geopolitikai célját, nevezetesen, hogy letérítse Ukrajnát a pályájáról.
Közben az Európai Bizottság szerint az orosz-ukrán megállapodásoknak kölcsönösen előnyöseknek kell lenniük, egyben megfelelve Ukrajnának az EU-val való társulási egyezményből fakadó kötelezettségeknek. Ezt Stefan Füle, az Európai Bizottság biztosa jelentette ki a még működő RIA Novosztyi orosz hírügynökség Brüsszelből keltezett jelentése szerint. Szerinte csak üdvözölni lehet, ha a moszkvai tárgyalások normalizálják kölcsönösen előnyös feltételek mellett az Oroszország és Ukrajna közti kereskedelmi kapcsolatokat, és ha az orosz-ukrán megállapodás megfelel Ukrajnának a társulási egyezményből fakadó egyezménynek.
Szerinte az Európai Unió mindig azon a véleményen volt, hogy "a társulási egyezmény nem kényszeríti Kijevet arra, hogy válasszon Moszkva és Brüsszel között." Mindig is hangoztattuk az Ukrajna és Oroszország közti hagyományos kereskedelmi és egyéb kapcsolatok fenntartásának szükségességét - tette hozzá Füle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.