BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feltartóztathatatlan a német export növekedése

Nem maradt  élénk nemzetközi visszhang nélkül az a Wiesbadenben múlt héten történt hivatalos bejelentés, amely szerint Németország exportja a tavalyi év novemberig terjedő időszakában ismét újabb rekordot ért el. A teljes évre vonatkozó végleges adatok még nincsenek. Ám német  szakmai körökben máris örülnek e pozitív fejleménynek, viszont Berlin szövetségesei közül újabban, a múlt héten, az Egyesült Államok ismételten bírálattal illette az ez irányú német gazdaságpolitikát.

Mint az N24 német hírtévé a napokban jelentette, a német exportőrök a múlt év januártól novemberig terjedő időszakában a kivitelükkel már túlszárnyalták az ezermilliárd eurós határt. Ugyanis mint a német szövetségi statisztikai hivatal Wiesbadenben közölte, a külpiacra dolgozó német cégek 2013 első tizenegy hónapjában egymilliárd euró értékben adtak el termékeket külföldön. Ugyanebben az időszakban a Németországba bevitt termékek értéke ennél jóval kisebb, 828 milliárd euró volt. Ezen belül, az előzetes számitások szerint,  novemberben a német export értéke 94,6 milliárd euró volt, 1 százalékkal nagyobb, mint az előző év azonos hónapjában.

A növekedést mindenekelőtt az azon uniós országokba irányuló kivitel eredményezte, amelyek nem tagjai az euróövezetnek: ezekbe az országokba a német export egyenesen 4,9 százalékkal bővült. Ugyanakkor a tavaly novemberben Németországba menő import értéke 76,5 milliárd euró volt, 0,4 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan megtisztítva az export-import adatokat, tavaly novemberben a német exporttöbblet is nőtt, és 18,1 milliárd euróra rúgott, mig egy évvel korábban 16,9 milliárd euróra. Az N24 német hírtévé ezzel kapcsolatban azonban nem hallgatta el, hogy Németországot külföldön minduntalan bírálják a magas külkereskedelmi aktívuma miatt.
A Német Nagykereskedelmi és Külkereskedelmi Szövetség (BGA) elnöke a legfrissebb adatokat ismertetve pedig arra mutatott rá, a német külkereskedelem továbra is azon dolgozik, hogy kikerüljön a stagnálásból. Anton F.  Börner szerint  ezért az idei új év folyamán az eddiginél nagyobb dinamikát lehet majd várni a német külkereskedelemben. Az Európán belüli és kívüli célországok pedig mindenképpen profitálni fognak abból, hogy a német cégek pontosan azokat a beruházási javakat kinálják nekik megvételre, amelyekre sürgősen szükségük van a továbbfejlődésük érdekében.  Ugyanakkor a BGA elnöke arra  hívta fel az újonnan megalakult koalíciós német kormány figyelmét, tegyen sürgős intézkedéseket  Németországnak mint befektetési telephelynek a vonzóbbá tétele érdekében. Szerinte ugyanis  Németország évek óta túl keveset ruházott be éppen belföldön.

A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) külkereskedelmi részlegének elnöke szintén arra az örvendetes tényre hívta fel a  figyelmet, hogy a német export tavaly novemberben már a negyedik egymást követő hónapban bővült. Németország jelenleg az export fellendülését éli át – kommentálta Volker Treier e pozitív fejleményt az AFP francia hírügynökségnek. Hiszen a német export négy egymást követő hónapban bekövetkezett növekedését utoljára 2007 őszén lehetett tapasztalni. Ezért aztán ez az örvendetes tény jó hátszelet biztosít a német gazdaságnak ahhoz,  hogy  2014 is jó év legyen a német külkereskedelem számára.

Mindazonáltal Treier határozottan visszautasította a folytatólagosan jelentős német exporttöbbletre vonatkozó, unos-untalan elhangzó külföldi birálatokat, amelyek szerinte nem helyénvalóak. A német termékek iránt ugyanis a kiváló minőségükre tekintettel kereslet mutatkozik külföldön, még az Egyesült Államokban is, ahol például a „made in Germany“ márkájú gépkocsik igen kedveltek – fogalmazott a DIHK külkereskedelmi főnöke.

Visszatérve az amerikai bírálatra, Jack Lew amerikai pénzügyminiszter a német kollégájával, Wolfgang Schaeubléval múlt héten Berlinben tartott közös sajtóértekezletén újfent szóvá tette, hogy tekintettel a tartósan magas exporttöbbletre, Németországnak növelnie kellene a belföldi keresletet és a beruházásokat. Ugyanis a német belföldi kereslet és beruházások növekedése nem csupán Németország, hanem a világgazdaság számára is jó és hasznos lenne. Az amerikai pénzügyminiszter nagyon fontosnak itélte azt is,  hogy csökkenjen a német export és import közti különbség. Nem tagadta ugyanakkor, tudatában van annak, hogy az amerikai és a német kormány véleménye ebben a kérdésben eltér egymástól.

A Nasdaq amerikai részvénytőzsde aznapi jelentése is emlékeztetett arra, hogy Washington folytatólagosan bírálta Németország exportalapú gazdaságpolitikáját, mert úgy véli, hogy az gyengíti az euróövezet gazdasági növekedését. Ezért Washington a németországi belföldi kereslet növelésére szólította fel Berlint. Tavaly októberben pedig az amerikai pénzügyminisztérium tett közzé egy olyan jelentést, amely azzal vádolta meg Németországot: elcsüggeszti a szomszédait és a globális gazdaság többi tagjait, mert túlságosan kicsi a belföldi fogyasztása, ugyanakkor jelentős többletet halmoz fel a kulcsfontosságú partnereivel folytatott kereskedelemben.

Ám Németország elvetette ezt az amerikai bírálatot – tette hozzá a Nasdaq -, mert a német fizetési mérlegen jelentkező jelenlegi többlet nem ad okot aggodalomra, hiszen az exportra kerülő német termékekre jelentkező globális keresletet azok jó minősége indokolja. Vélhetően ezt jelzi az is, hogy a BBC News brit tévé hétfő reggeli jelentése szerint a Volkswagen német autókonszern a következő öt évben 7 milliárd dollárt készül befektetni Észak-Amerikában. Ezt Martin Winterkorn, a konszern elnök-vezérigazgatója jelentette be azÍ Egyesült Államokban. A Volkswagen azt is megismételte, hogy 2018-ra már egymillió Volkswagent és Audit készül értékesíteni az amerikai piacon. 

Az amerikai újabb birálattal szinte egyidőben jelent meg a DIHK-nak az a felmérése, amelyet 2500 németországi székhelyű, a külpiacon aktív vállalat körében végzett. Ennek edménye viszont megerősítette azt,  miszerint „jó jelek mutatkoznak arra, hogy a német külgazdaság helyzete idén jól fog alakulni.“  „A vállalatok bizakodva tekintenek 2014-re“ – fogalmazott Volker Treier, aki „fontos fejleményként“ jellemezte, hogy Európában véget ért a recesszió. A német cégek azt is látják, hogy az úgynevezett európai küszöbállamokban gazdasági stabilizálódás megy végbe, ugyanakkor egyre nagyobb bizalommal tekintenek az Egyesült Államok felé is. Sőt, a külkereskedelmi téren aktiv német vállalatok több mint 60 százaléka fontosnak, sőt igen fontosnak tartotta a megegyezést az Egyesült Államokkal egy USA-EU szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról. Különösen az Észak-Amerikában üzletileg már aktív német cégek remélnek ettől további lendületet az exportjukhoz.

Közben a Deutsche Welle német műholdas tévé a minap jelentette, hogy Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélt Angela Merkel asszonnyal, akit washingtoni látogatásra hívott meg. A német szövetségi kancellár a meghívást elfogadta. A látogatás időpontját nem közölték, a Fehér Ház szóvivője csupán annyit mondott, hogy a tárgyalásokon a transzatlanti szabadkereskedelmi övezet témája – benne nyilvánvalóan a német exporté - is terítékre kerül. Addig persze – ha csak nem következik be valami váratlan, előre nem látott súlyos fejlemény –, a prognózisoknak megfelelően tovább száguld a német kivitel, amelyet Németországban sokan éppen a jólét növelése,  legalábbis a megőrzése zálogának tartanak.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.