Visszavonatná a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) lovas tevékenységről szóló, szeptember 1-jén hatályba lépett rendeletét Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára. Budai ma tárgyal a magyar lovassport képviselőivel és a társtárcákkal. Az egyeztetés célja az is, hogy a hatályos NGM-rendelet visszavonása esetén szükséges rendelkezések kidolgozásáról alakítsanak ki közös álláspontot.
Az államtitkár korában arról tájékoztatott, hogy az NGM-rendelet visszavonásáról szóló levelet még a múlt év végén elküldte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek. Emlékeztetett: a szakmai körök véleménye szerint a rendelet várható hatása ellentétes a Nemzeti Lovas Program által megfogalmazottakkal.
A hazai lovas társadalomban vitákat kiváltott jogszabály kimondja, hogy a lovas szolgáltatóhelyeken legalább öt, legalább négyéves lovat kell tartani, amelyek alkalmasak a lovardában meghirdetett feladatok ellátására. Az alkalmasságot a rendelet a származáshoz is köti: a nullás sütésű, azaz igazolatlan származású lovakat egyáltalán nem lehetne hasznosítani. Egyes félelmek szerint a hirtelen hasznavehetetlenné vált lovakat vágóhídra küldenék.
A rendelet a lovas szolgáltatás nyújtását, így például a lovagoltatást, az ezzel kapcsolatos oktatást, fogathajtást, bemutatót megfelelő képesítéshez is köti, bizonyos előírások pedig a hazai lovardák infrastruktúráját igyekeznek javítani. A legtöbb vitát azonban a származás megkövetelése váltotta ki. Az igazolatlan származású lovak turisztikai felhasználásának tilalma a tiltakozók szerint veszélybe sodorná a kisebb lovardák további működését is.
„A jelenlegi szabályozás értelmében egy ismeretlen származású lóval adott esetben világversenyekre is lehet menni, de egy osztrák vendéget nem lehetne felültetni rá” – érzékelteti a rendeletből adódó ellentmondásokat Szilvássy Levente állatorvos. Az Ausztriában és Magyarországon döntően lovakkal foglalkozó szakember szerint a tisztázatlan származású lovak között vannak nyilvánvalóan selejtek is, ám tehetséges, jól használható és képezhető lovak is akadnak ebben a körben. „A ló képzettségi foka, nem egyértelműen függ a származásától” – tette hozzá.
Szilvássy Levente ugyanakkor hozzátette: tény, hogy a jelenlegi tenyésztési szabályokat sokan nem tartják be, és teljesítményvizsgálat nélkül fedeztetnek lovakat. A megfelelő minősítés viszont hozzájárulna ahhoz, hogy genetikai hibákat, fertőzéseket hordozó állatok ne szaporodhassanak.
„Turisztikailag, a szolgáltatás szempontból valóban nincs túl sok jelentősége annak, hogy az igénybe vett ló milyen származással bír, az azonban proléma, hogy sokan a tenyésztési rendszert kikerülve szaporítják a lovakat” – fejtette ki lapunknak Ruppert Annamária is. A Babarcszőlősi Lovasudvar vezetője szerint nem a turizmus, hanem a hazai lóállomány szempontjából lenne fontos az okszerű tenyésztés erősítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.