BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több magyar megy dolgozni Németországba

MUNKA Tavaly 3 millió 938 ezren dolgoztak a KSH munkaerő-felmérése szerint, ami 58,4 százalékos foglalkoztatási rátát eredményezett – derült ki a KSH felméréséből. Az év során folyamatosan javult a statisztika, és a negyedik negyedévben már 4 millió 15 ezerre nőtt a foglalkoztatottak száma.

A munkanélküliség ráta 10,2 százalékos volt tavaly a KSH közlése szerint. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza lapunknak azt mondta, valójában a piaci folyamatok alapján 14 százalékos lehet a munkanélküliség, hiszen a közmunka aligha tekinthető piaci munkahelynek. 2010-ben átlagosan 72,5 ezren, tavaly pedig már 130,7 ezren mondták magukat közfoglalkoztatottnak, miközben a legfeljebb egy éve külföldön dolgozók száma 51,4 ezerről 98 ezerre nőtt az időszakban.

A kivándorlási hullám tavaly is erőteljes volt. Egy év alatt Németországban 26,3 százalékkal, 28 ezerrel nőtt a magyarok száma, így már több mint 135 ezer magyar van az országban. Tavaly Szíria és Románia után Magyarországról érkeztek a legtöbben Németországba.

Kondrát Zsolt szerint a különböző hatásoktól megtisztított munkanélküliségi ráta mutatja igazán, hogy mennyire nincs munkalehetőség az országban.

Figyelemreméltó, hogy tavaly már nem csak a költségvetési és vállalati szférában, hanem a nonprofit szektorban is alkalmaztak közmunkásokat. Decemberben 200 ezer fő fölé emelkedett a közfoglalkoztatottak száma a téli közfoglalkoztatás miatt, amelyre az őszi hónapokban mért 150 ezer alatti szintről emelkedett a számuk.

Tavaly az álláskeresők 11,6 százaléka, 61 ezer fő kapott munkanélküli-járadékot vagy segélyt. 2013-ban átlagosan 184 ezer fő részesült alacsonyabb összegű szociális segélyből, amelynek feltétele a közmunkaprogramban való részvétel. Az 527 ezer 600 nyilvántartott álláskeresőből 282 ezren nem kaptak ellátást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.